Viitoarele alegeri pentru Parlamentul European, care vor avea loc în luna mai anul viitor, sunt "probabil cele mai importante" din 1979, a declarat joi comisarul european Pierre Moscovici, relatează AFP preluată de Agerpres.
"Aceste alegeri sunt probabil cele mai importante de când Parlamentul European este ales prin vot universal, adică din 1979", a declarat pentru radio France Info comisarul european pentru afaceri economice şi financiare, Pierre Moscovici.
În opinia fostului ministru socialist francez, scrutinul va fi o confruntare frontală între proeuropeni şi populişti.
Aceste alegeri "au o primă miză existenţială care este în fond 'stop sau mai departe': vom continua să fim europeni, suntem capabili, într-o lume în care există Putin Trump, Xi Jinping, să spunem că avem un model particular de eficienţă economică şi justiţie socială, combătut în interior de populişti, care sunt, în esenţă, reprezentanţi ai extremei dreapta ostili democraţiei, sau vom fi favorabili democraţiilor iliberale, adică acolo unde statul de drept va ajunge pe un loc secund", a mai spus Moscovici.
"Şi întrebarea este: continuăm această aventură europeană prin înfrângerea naţionalismului sau vom ceda în faţa acestuia?", a adăugat el.
Fost ministru francez al economiei în timpul preşedinţiei lui Francois Hollande a refuzat din nou propunerile unor membri ai Partidului Socialist de a fi desemnat "candidat cap de listă" al formaţiunii la alegerile europene.
Întrebat despre posibila candidatură pentru această poziţie, el a răspuns pur şi simplu: "Sunt un candidat pentru a face auzită în această campanie o anumită idee a stângii şi a Europei"
Următoarele alegeri pentru Parlamentul European sunt cruciale pentru viitorul UE, consideră comisarul european Pierre Moscovici
Explorează subiectul
Articole Similare

412
Începe greul pentru `regele ciobanilor` - EPPO l-a dat pe mâna judecătorilor pentru fraudare de fonduri europene de peste 2 milioane de euro
412

791
Dominic Fritz dă tonul în UE: Europa trebuie să-şi afirme ambiţia de a deveni mai mare, cu mai mulţi membri, şi de a deveni mai puternică
791

1.719
Europa prinsă în capcana gazului - Importurile din Rusia au explodat
1.719

798
De la Zidul Berlinului la Zidul Dronelor: UE vrea un plan militar amplu pentru a bloca atacurile hibride lansate de Rusia / Cum o să fie implementat și care este miza?
798

3.039
Testul care alarmează Bruxelles-ul! 'Poluanți eterni' descoperiți în sângele unui comisar european - ce sunt și cum ne afectează sănătatea
3.039

2.276
Europa se confruntă cu o amenințare fără precedent: securitatea economică, în pericol
2.276

5.159
Raportul care a 'băgat-o în ședință' pe ministra Diana Buzoianu. România riscă să nu atingă pe deplin ţintele pentru 2025
5.159

599
Europa salută victoria forțelor Occidentale din Moldova: 'Uşa noastră este deschisă'
599

3.080
Banii ajung în 10 secunde: ce schimbă, concret, regula UE pentru contul tău
3.080

1.203
România forţează la New York: Fără extinderea UE, regiunea rămâne pradă Moscovei
1.203

115
Comisia Europeană propune restricţii pentru deplasările diplomaţilor ruşi în interiorul UE
115

776
Șefa diplomației UE îl trage de mânecă pe Trump: El a fost cel care a promis că va opri uciderile. Europa nu este responsabilă singură pentru a ajuta Ucraina
776

259
România, în topul negativ al UE! Aproape 1 din 10 copii din România are o mamă minoră – avertisment îngrijorător al INSP
259
Comentează