Ursul românesc cucerește Estonia!

Autor: Corespondent Diaspora

Publicat: 26-11-2020

Actualizat: 26-11-2020

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Cu nota folclorului autentic românesc, comunitatea vorbitorilor de limbă română din Estonia, au adus în rândurile estonienilor, frumuseațea tradițiilor de iarnă. Aceasta a fost posibil datorită Festivalului ”HAKKAME SANTIMA”, organizat al treilea an consecutiv de EESTI FOLKLOORINÕUKOGU (Consiliul Folclorului Estonian).
Între șapte și zece noiembrie, grupul nostru a prezentat Dansul Caprei și Dansul Ursului, au cântat colinde în Varbola, Județul Rapla și în orașul Tartu din Estonia.

Alături de grupurile Maatasa, Väike-Hellero, udmurdi Jumšan Gur, Narvast Suprjadki am participat la un spectacol muzical televizat, care a fost prezentat în sala Muzeului Național Estonian. Iar a doua zi, după lăsarea serii, ceata noastră a luat parte la parada măștilor, în centrul orașului Tartu. Mai spre noapte au colindat prin cafenelele din centru urând oamenilor prosperitate în anul ce vine.

De menționat că soții unor conaționali de ai noștri, estonieni de origine, și-au însoțit soții și au susținut spectacolul nostru. Raeli FLOREA și Alar VARES au interpretat melodii românești și au vorbit estonienilor despre tradițiile noastre de iarnă.  (sursa:rgnpress.ro)

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri