Vești bune pentru Simona Halep - Ce loc va ocupa după finala turneului de la Miami

Twitter/ WTA
Simona Halep

Australianca Ashleigh Barty (22 de ani, 11 WTA) a câștigat turneul de la Miami, după ce a trecut în ultimul act de Karolina Pliskova (27 de ani, 7 WTA), scor 7-6 (1), 6-3 potrivit mediafax.

Barty a făcut un meci solid, în care a reușit nu mai puțin de 15 ași, câștigând finala după o oră și 42 de minute.

Pliskova a condus cu 3-1 în primul set, însă australianca a revenit rapid în joc și a trimis actul inaugural în tie-break, acolo unde Barty nu i-a lăsat decât un punct adversarei. Setul al doilea a început cu un game extrem de disputat, încheiat cu break-ul realizat de Barty. Pliskova nu a putut câștiga pe serviciul adversarei și s-a văzut învinsă și în al doilea act, scor 6-3.

Astfel, Barty ajunge la al patrulea titlu WTA câștigat și la primul obținut la turneu Premier Mandatory. Australianca s-a mai impus în 2017, la Kuala Lampur și anul trecut, la Nottingham și Zhuhai.

În urma succesului lui Barty, Simona Halep și-a asigurat rămânerea pe locul 2 WTA, cu 5782 de puncte. În cazul în care ar fi câștigat finala, Pliskova ar fi devansat-o pe româncă. Lider mondial rămâne în continuare Naomi Osaka, cu 6021 de puncte.