Victorie lejeră a Astrei, 2-0 în faţa lui Juventus Colentina, în etapa a opta din Liga I / VIDEO

voluntari astra

Astra Giurgiu a învins-o pe Juventus București, scor 2-0, în primul meci al etapei a opta din Liga 1, grație golurilor reușite de Claudiu Belu și Anthony Le Tallec. Echipa lui Edward Iordănescu a condus jocul cu autoritate și a avut cele mai mari ocazii ale meciului, în timp ce Juventus a demonstrat încă o dată că merită să fie "lanterna roșie" a Ligii 1.

VIDEO CU GOLURILE

Primul gol al meciului a venit înainte de pauză. Fundașul Claudiu Belu a profitat de o respingere greșită a lui Mingote, pe care l-a învins cu un șut frumos de la marginea careului. După o sumedenie de ocazii ratate în repriza secundă, vedeta Anthony Le Tallec a marcat golul doi în minutul 87, când a înscris printr-o execuție simplă din careu. În urma victoriei, Astra a urcat pe locul cinci, cu 15 puncte, egalând-o astfel pe Steaua. De partea cealaltă, Juventus continuă parcursul horror în primul sezon din istorie în Liga 1. Bucureștenii sunt ultimii în clasament, cu doar două puncte. De altfel, giurgiuvenii au un bilanț impresionant pe teren propriu în acest sezon: trei victorii și un egal, golaveraj 5-0.