Viitorul învinge Poli Iași cu 2-1 în Liga I - Constanțenii au revenit del a 0-1 în 10 oameni

twitter.com
Liga I

FC Viitorul Constanța a câștigat partida cu Poli Iași din cadrul etapei cu numărul 10 din Liga 1. Scorul final a fost 2-1, potrivit mediafax

Echipa pregătită de Gică Hagi a presat încă din primele minute, dar nu a reușit să transforme în șanse prea mari de gol posesia foarte bună. După mai multe atacuri ale gazdelor, moldevenii au reușit să mai echilibreze balanța, iar la o fază a reușit să obțină o lovitură de pedeapsă. Oportunitatea a fost fructificată de Adrian Bălan, care a punctat de la 11 m în minutul 39. Scorul la pauză a fost 1-0 pentru formația lui Mihai Teja, care în partea secundă a evoluat minute bune în superioritate numerică. La 9 minute de la reluare, fundașul lateral de Nooijer a fost eliminat, dar Viitorul a revenit pe final și a întors meciul în favoarea ei. Vlad Achim a punctat, în minutul 80, din lovitură de pedeapsă, iar brazilianul Rivaldinho a marcat în minutul 90+1, cu un lob peste portar, după o pasă a lui Cosmin Matei.

În urma acestui succes, Viitorul Constanța a urcat pe locul 2 în Liga 1, la egalitate cu CFR Cluj, 21 de puncte. Trupa lui Gică Hagi are însă un golaveraj mai slab. Poli Iași e pe locul 5, 16 puncte, penultimul care asigură prezența în play-off-ul Ligii 1.

Echipele de start:

Viitorul: Căbuz - Boboc, Artean, Iacob, De Nooijers - Achim - Ciobanu, Casap - Iancu, Rivaldinho, Houri

Poli Iași: Târnovanu - Gallego, Frăsinescu, Diallo, Radu - Mihalache, Loshaj - Platini, Passaglia, Horşia - Bălan