Viitorul lui Hagi e nou lider al Ligii 1. Victorie cu emoții pe final la Chiajna

Hagi Viitorul

Viitorul a câştigat cu 2-0 partida jucată în deplasare contra Concordiei Chiajna şi a urcat pe primul loc în clasament, la două puncte de Gaz Metan şi Steaua.

VIDEO Concordia Chiajna - Viitorul 1-2

A marcat: Cristescu '85/Benzar '12, Purece '70

Benzar a deschis scorul pentru Viitorul, în minutul 12, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, care l-a lăsat fără replică pe Bălgrădean.

Concordia a avut şansa de a egala la aproximativ zece minute după pauză, când Răducanu a primit o pasă de Cristescu, a trecut de Ţâru şi a şutat la poartă, dar mingea a lovit transversala.

Viitorul şi-a majorat avantajul cu 20 de minute înainte de final, prin Purece, care a reluat în plasă, din interiorul careului de 16 metri, o minge respinsă de Bălgrădean.

Chiajna a dat semne de revenire pe final. Marian Cristescu a redus din diferenţă în minutul 85, după ce Răducanu şi Raul Costin rataseră ocazii importante cu doar câteva minute înainte, anunță gsp.ro.

Buzbuchi şi-a salvat echipa în minutul 88, la şutul lui Ciobanu, iar Viitorul este pe prima poziţie, fiind în acelaşi timp şi echipa cu cea mai mică medie de vârstă din competiţia internă.