Suveranitate, libertate, ocupare deplină a locurilor de muncă şi asistenţă pentru familii vor fi principalele obiective la care Ungaria nu va renunţa în 2023 chiar şi în condiţii greu predictibile, a declarat miercuri premierul ungar Viktor Orban într-o conferinţă de presă, transmite MTI, conform AGERPRES.
Potrivit lui Orban, rămânerea ţării sale în afara războiului din Ucraina va continua să aibă o importanţă deosebită pentru Budapesta.
O altă prioritate a guvernului ungar va fi asigurarea creşterii economice a ţării simultan cu reducerea inflaţiei sub 10% până la finalul lui 2023.
Viktor Orban s-a referit la alegerile desfăşurate în luna aprilie, spunând că ''trei miliarde de dolari s-au confruntat cu trei milioane de alegători'', iar cei ''din urmă au câştigat''.
El a denunţat ceea ce a numit ''interferenţa străină'' şi ''stânga finanţată cu dolari''. ''Nu cred că asta se va schimba în curând'', a subliniat şeful executivului de la Budapesta.
În opinia sa, votul din aprilie a fost o ''adevărată luptă pentru libertate'', în care Ungaria a trebuit să-şi ''apere independenţa şi suveranitatea'' întrucât ''actori internaţionali au participat la vot cu o forţă fără precedent''.
Care este problema lui Viktor Orban cu SUA? Liderul de la Budapesta bate cu pumnul în masă: 'Ungaria nu va renunţa la principalele sale obiective în 2023'
Explorează subiectul
Articole Similare

225
FOTO Ucraina îi răspunde lui Lavrov cu o caricatură: „Mincinosul mincinoşilor”
225

328
INTERVIU Revoluția văzută prin ochii unui copil prins și torturat 48 de ore. Drama Nicoletei Giurcanu: 'Am trăit iadul'
328

552
VIDEO Trump primește în cele din urmă un premiu pentru pace: țara care îl susține pe președintele SUA
552

1.795
'O lovitură directă dată economiei' - proiectul OUG pentru lucrătorii străini provoacă revoltă în piață. Guvernul, somat să îl retragă sau să îl rescrie integral
1.795

2.585
Ministrul Apărării, Radu Miruță, reacție dură după acuzațiile legate de tatăl său: „Un val de minciuni nu poate să acopere adevărul”
2.585

1.019
Fenomen neobișnuit în spațiu: Ce a descoperit telescopul James Webb lângă centrul Căii Lactee
1.019

653
Garda de Mediu anunță cel mai dur an de controale: sancțiuni record, mai mulți comisari pe teren și prima confiscare pe baza imaginilor cu drona. Care este obiectivul pentru 2026
653

2.119
Rusia a atacat porturile ucrainene de la Marea Neagră, avariind o navă civilă
2.119

2.044
Liderul senatorilor PSD: „USR nu este un partid de reformă, ci o haită care a folosit ura”
2.044

2.099
Peskov spune că „tentativa de atac" asupra reședinței lui Putin este un „atac terorist”, îndreptat și „împotriva lui Trump”
2.099

684
FOTO Val de controale ANPC înainte de Revelion în zonele turistice: ce au descoperit comisarii. Amenzi pe bandă rulantă și activitate oprită la 8 unități
684

1.779
'O nouă rundă de minciuni': Ucraina neagă atacul cu drone asupra reședinței lui Putin, dar Kremlinul continuă să insiste
1.779

3.143
Ultima sa dorință nu va fi respectată: schimbare majoră la funeraliile celebrei Brigitte Bardot
3.143

















Comentează