A intrat în istorie! Prima femeie care a terminat cursa Barkley Marathons, de 160 km / VIDEO

captura video
cursa maraton

O alergătoare britanică a intrat în istorie, devenind prima femeie care a terminat unul dintre cele mai grele ultramaratoane din lume.

Jasmin Paris, din Midlothian, a terminat, vineri, ultramaratonul Barkley Marathons din Tennessee cu un minut și 39 de secunde înainte de termenul limită de 60 de ore, relatează BBC, potrivit Mediafax.

Mii de susținători au urmărit cursa pe rețelele de socializare.

La finalul cursei, Jasmin Paris era atât de epuizată, încât s-a prăbușit la pământ.

Traseul de la Frozen Head State Park se schimbă în fiecare an, acoperind 160 de kilometri, implicând zeci de mii de metri de urcare și coborâre.

Doar 20 de persoane au reușit să ajungă la finalul cursei în cele 60 de ore alocate, de când aceasta a fost extinsă la 160 de kilometri, în 1989.