Acţionarii Unilever din Olanda au aprobat planul ce prevede încheierea structurii duale a companiei anglo-olandeze şi formarea unei entităţi cu sediul la Londra, transmite Reuters citată de Agerpres.
Propusa unificare din 22 noiembrie va da gigantului din domeniul bunurilor de larg consum mai multă flexibilitate pentru fuziuni şi achiziţii (M&A) şi-i va reduce complexitatea. Compania holding va rămâne în continuare listată la bursele din Londra şi Amsterdam.
După aprobarea de luni a acţionarilor din Olanda, în 12 octombrie este programat votul acţionarilor din Marea Britanie.
"În urma unificării vom beneficia de condiţii de concurenţă echitabile şi ne vom asigura că suntem extrem de bine poziţionaţi pentru succesul viitor al companiei", a afirmat directorul financiar Graeme Pitkethly.
Luni, acţiunile Unilever înregistrau un declin de 1,5% la Bursa de la Amsterdam.
Planul reprezintă o schimbare semnificativă faţă de ceea ce a propus Unilever în 2018 - mutarea în Olanda - la care s-a renunţat ulterior, în urma revoltei acţionarilor britanici. De atunci, Unilever a înlocuit atât preşedintele cât şi directorul general.
În ianuarie, compania a anunţat că va efectua o revizuire a afacerii sale cu ceaiuri pe plan global, inclusiv a brandurilor PG Tips şi Lipton, pe fondul încetinirii vânzărilor. O vânzare parţială sau completă a afacerii ar fi mai dificilă conform actualei structuri, a precizat Unilever.
Unificarea va fi realizată printr-o fuziune transfrontalieră, acţionarii Dutch Unilever NV UNc.AS urmând să primească o acţiune British Unilever Plc pentru fiecare acţiune pe care o deţin.
Noul plan nu va duce la o modificare a operaţiunilor, locaţiilor, activităţilor sau numărului de angajaţi din Marea Britanie sau din Olanda, a precizat Unilever.
Ca parte a procesului de simplificare a structurii, Unilever a decis recent să-şi restructureze activitatea în trei divizii: produse de înfrumuseţare şi îngrijire personală, produse pentru îngrijirea locuinţei, alimente şi răcoritoare. Primele două vor avea sediul în Londra, iar ultima la Rotterdam.
Unilever a fost înfiinţată în 1930, în urma fuziunii dintre un producător olandez de margarină şi un fabricant britanic de săpunuri.
Unilever South Central Europe coordonează din Bucureşti operaţiunile în şapte ţări din zonă: România, Bulgaria, Serbia, Muntenegru, Albania, Macedonia şi Republica Moldova.
Acţionarii Unilever din Olanda au aprobat planul ce prevede încheierea structurii duale a companiei anglo-olandeze - Sediul se va muta la Londra
Articole Similare

493
Trucul banal pentru a economisi la factura de energie: trebuie acționat la ora 17.30
493

421
Budapesta iese la atac: Ungaria va sesiza Curtea de Justiţie a UE împotriva interdicţiei europene privind importurile de gaz rusesc
421

69
Economia Bulgariei, cea mai puternică din Sud-Estul Europei
69

19
Elveția și SUA ajung la un acord: taxe vamale reduse de la 39% la 15%
19

25
ROCA Industry a încheiat primele nouă luni din 2025 cu afaceri de 493,8 milioane lei, în creştere cu 4,5%
25

953
De ce lipsesc ouăle din unele supermarketuri? Consiliul Concurenței intră pe fir. Ministrul Agriculturii: 'Criză nu o să fie niciodată'
953

12
BVB raportează un profit net de 5,65 milioane lei în primele nouă luni din 2025
12

1.304
FMI cere României disciplină totală: reforme dure și consolidare fiscală pentru a evita riscuri majore / Ce spune despre creșterea economică și inflație (raport)
1.304

59
Inspectorii vamali de la Constanța Sud au reținut bunuri contrafăcute în valoare de 2 milioane lei
59

22
Biofarm își consolidează poziția pe piața farmaceutică românească
22

1.572
Motivul din spatele crizei de ouă din supermarketuri: Fenomenul care se petrece în Occident afectează România
1.572

2.480
Se pregătește o mega tranzacție: Frații Dedeman vor să cumpere Carrefour/ Reacția Consiliului Concurenței
2.480

2.082
Cum au ajuns 128 de pușcăriași să fie ”promovați” gardieni: Unul dintre deținuți a fost condamnat pentru omor
2.082


















Comentează