Personalul de control la sosiri pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă a fost suplimentat, în urma creşterii numărului de pasageri pe fluxul de intrare în ţară, a anunţat, luni, Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti (CNAB).
"În condiţiile creşterii numărului de pasageri pe fluxul de intrare în ţară la Aeroportul Internaţional Henri Coandă, atât administratorul aeroportului, CN Aeroporturi Bucureşti (CNAB), cât şi entităţile cu atribuţii de control şi păstrarea ordinii publice (Poliţie de Frontieră, Vamă, Poliţia Transporturi Aeriene, Direcţia de Sănătate Publică, Jandarmerie) acţionează cu efective sporite pentru dirijarea pasagerilor şi micşorarea timpului de aşteptare", se menţionează într-un comunicat al CNAB.
În plus, în urma unui acord între conducerile CNAB şi a Direcţiei de Sănătate Publică, începând din 14 decembrie, personalul care efectuează controlul declaraţiilor la intrarea în ţară va fi completat cu personal CNAB, ajungându-se astfel la dublarea numărului de posturi de control.
"Recomandăm ferm tuturor celor care urmează să aterizeze la aeroport, indiferent din ce ţări vin, să verifice care sunt documentele de care au nevoie şi, dacă este cazul, să completeze din timp Declaraţia obligatorie. Declaraţia se poate descărca de la adresa: https://www.bucharestairports.ro/ro/formular-declaratie-zona-galbena.
Reamintim că pot intra în ţară, fără a intra ulterior în carantină, pasagerii care provin din ţările UE, Islanda, Norvegia, Liechtenstein sau Elveţia, vaccinaţi sau trecuţi prin boală în ultimele 180 zile, precum şi cei proveniţi din oricare alte state, dacă, pe lângă cele de mai sus prezintă şi un test PCR nu mai vechi de 48 ore", atrag atenţia reprezentanţii CNAB.
Întrucât şi în zilele următoare, la orele de vârf, pe fluxul de sosiri internaţionale se vor înregistra niveluri ridicate de trafic, iar numărul statelor de pe lista verde este în scădere, sunt posibile în continuare aglomerări la punctul de control DSP.
"Facem apel la pasagerii care sosesc să păstreze ordinea şi să respecte indicaţiile personalului din aeroport şi îi asigurăm că depunem toate eforturile pentru a le minimiza disconfortul", se mai arată în comunicat.
Aeroportul Internaţional Henri Coandă a suplimentat personalul de la control sosiri
Explorează subiectul
București
12°C
Articole Similare

0
FOTO Accident cu victime în Mehedinți: O mașină s-a făcut praf
0

3.369
Incendiu în Sectorul 3 - Medic cunoscut înjunghiat, moarte "ascunsă" în flăcări / Anchetă de proporții în București
3.369

9
Activităţi de Ziua Conştientizării Autismului: aproximativ 400 de copii cu această tulburare, în evidenţele DGASPC
9

23
Amenzi şi plângere penală în domeniul jocurilor de noroc: peste 50.000 de persoane, autoexcluse la nivel naţional
23

1.297
Început de aprilie cu avertizare ANM pentru toată țara / Prognoza meteo pentru București
1.297

17
FOTO Incendiu într-un bloc din Petrila, județul Hunedoara: zeci de persoane au fost evacuate
17

28
Avertizare hidrologică: Cod portocaliu de inundații pe râuri din Iași
28

23
Program schimbat pe cablu la Sinaia. Schiorii, nevoiți să-și ajusteze planurile în timpul săptămânii
23

32
Demograful Vasile Ghețău scrie despre tabloul demografic al României în anul 2025: 'O scădere naturală a populației de 94 mii locuitori'
32

70
Demograful Vasile Ghețău: '12,5 milioane de locuitori și-au schimbat domiciliul în anii 1990-2024. De unde și unde au plecat'
70

24
Mai multe cartiere din Piatra-Neamţ riscă să rămână fără apă. Care este cauza
24

1.196
Protest în Valea Jiului - Minerii s-au blocat în subteran, au fost conviniși cu greu să iasă
1.196

26
Demograful Vasile Ghețău vorbește despre demografia la răscruce din SUA: 'Între declin natural și criza imigrației'
26
















Comentează