ALERTĂ Real Madrid câștigă pentru a 13-a oară Liga Campionilor. A învins cu 3-1 Liverpool/LISTA GOLURILOR

Ultima Ora breaking news

Formaţia Real Madrid a câştigat, sâmbătă, pentru a 13-a oară Liga Campionilor, a treia oară consecutiv, învingând în finala disputată la Kiev echipa Liverpool, scor 3-1. Zinedine Zidane este primul antrenor care obţine trei trofee europene consecutiv. Cristiano Ronaldo, primul fotbalist din istorie care câştigă de cinci ori LC.

Golurile au fost marcate de Karim Benzema ’51 şi Gareth Bale ’64, ‘83 pentru Real Madrid, respective Sadio Mane ’55 pentru Liverpool.

1-0: Benzema a înscris profitând de o greşeală imensă a portarului Loris Karius, care după ce a reţinut mingea a aruncat-o exact în direcţia în care se afla fotbalistul echipei madrilene la doar un metru de el.

1-1: Mane a împins mingea în poartă din doi metri, după o deviere cu capul a lui Dejan Lovren, după un corner.

2-1: Bale a înscris spectaculos, din foarfecă, după o centrare a lui Marcelo.

3-1: Bale a marcat cu un şut din afara careului, profitând de o nouă greşeală a lui Karius.

În minutul 43, un gol al echipei Real Madrid a fost anulat pentru ofsaid.

Mohamed Salah (Liverpool) şi Dani Carvajal (Real Madrid) s-au accidentat în prima repriză şi au părăsit terenul plângând.

Real Madrid: Keylor Navas – Carvajal (Nacho ’37), Varane, Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos – Isco (Bale ’61) – Benzema (Asensio ’89), C. Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane

Liverpool: Karius - Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson - Henderson, Milner (Can ’83), Wijnaldum – Salah (Lallana ’31), Firmino, Mane. Antrenor: Jurgen Klopp

Meciul a fost arbitrat de sârbul Milorad Mazici, ajutat de asistenţii Nenad Djokic şi Danilo Grujic şi de adiţionalii Milovan Ristic şi Dalibor Djurdjevic. Arbitru de rezervă a fost francezul Clement Turpin.

În ediţia 2017/2018 a Ligii Campionilor, Real Madrid s-a clasat pe locul doi în grupa H, în optimi a trecut de Paris Saint-Germain, în sferturi de Juventus Torino, iar în semifinale de Bayern Munchen.

Liverpool a câştigat grupa E a competiţiei, în optimi a trecut de FC Porto, în sferturi de Manchester City, iar în semifinale de AS Roma.

Real Madrid va juca pentru Supercupa Europei la 14 august, contra formaţiei Atletico Madrid, deţinătoarea Ligii Europa.