Amanda Anisimova a câștigat meciul cu Arina Sbalenka, scor 6-3, 6-2, în turul al treilea al Australian Open

Amanda Anisimova Facebook
Amanda Anisimova

Americanca de 17 ani Amanda Anisimova, locul 87 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-3, 6-2, pe Arina Sbalenka din Belarus, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 11, în turul al treilea al Australian Open, relatează News.ro.

Anisimova s-a impus după un meci care a durat numai 65 de minute şi va evolua în optimile de finală ale competiţiei cu Petra Kvitova din Cehia, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8, sau cu Belinda Bencic din Elveţia, locul 49 WTA.

Până la AusOpen, Anisimova nu mai trecuse de turul I al vreunui grand slam.

În schimb, australianca Ashleigh Barty, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 15, s-a calificat în optimi, după 7-5 şi 6-1 cu Maria Sakkari din Grecia, locul 43 WTA.

În faza următoare, Barty va da piept cu rusoaica Maria Şarapova, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 30, sau cu daneza Caroline Wozniacki, locul 3 WTA şi a treia favorită, deţinătoarea trofeului.