Ana Bogdan, calificată în semifinala turneului ITF de la Nantes, după ce a învins-o, în sferturi, pe Vitalia Diatchenko

Getty Images
Ana Bogdan

Ana Bogdan (136 WTA) s-a calificat, vineri, în semifinala turneului ITF de la Nantes, după ce a învins-o, în sferturi, pe Vitalia Diatchenko (120 WTA), cu scorul de 7-6(7), 6-3, potrivit Mediafax.

În primul set al partidei, Ana Bogdan a început cu un serviciu pierdut, pe care însă l-a recuperat, la scorul de 1-3, cu un break în fața lui Diatchenko. După un schimb de câteva lovituri de break, setul a ajuns în tie-break, unde românca s-a impus cu 9-7.

Setul doi a fost mult mai lejer pentru Bogdan. Deși a repetat scenariul primului set, începând cu un serviciu pierdut, Bogdan a recuperat rapid, și a încheiat partida, după o minge de break, la scorul de 6-3, după aproximativ o oră și 55 de minute de joc.

În semifinală, Ana Bogdan se va înfrunta cu câștigătoarea partidei dintre Tamara Korpatsch (124 WTA) și Amandine Hesse (236 WTA).