Andreas Tobă este noul campion naţional la gimnastică aerobică individual compus şi câştigător al RomGym Trophy

romgym trophy

Andreas Tobă (CSM Lugoj) a câştigat titlul la individual compus la Campionatele Naţionale de gimnastică artistică, dar şi-a adjudecat şi prima ediţie a RomGym Trophy, vineri, la Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Bucureşti.

La individual compus, Andreas Tobă (CSM Lugoj), vicecampion european anul acesta la bară fixă, reprezentând Germania, s-a impus cu un total de 81,200 puncte, fiind urmat în clasamentul final de Vlad Cotuna (CSA Steaua), 79,000 puncte, Gabriel Burtănete (CSA Steaua), 78,450 puncte, Răzvan Marc (CSM Bistriţa), 77,100 puncte, Robert Paşca (CSM Reşiţa), 76,300 puncte, Emilian Neagu (CSM Bistriţa), 76,250 puncte, etc.

La echipe, titlul naţional a fost obţinut, în premieră, de CSA Steaua (Nicolas Ţarcă, Vlad Cotuna, Roland Modoianu Zseder, Gabriel Burtănete, Marian Drăgulescu), care a fost urmată în clasament de CSM Lugoj (Nicolae Bera, Norbert Marcu, Rafael Szabo, Petar Vefic, Andreas Tobă) şi CSM Bistriţa (Răzvan Marc, Emilian Neagu, Radu Berariu, Marius Ivan, Ştefan Mazilu).

În clasamentul final al competiţiei RomGym Trophy, Andreas Tobă (România), 81,200 puncte, a fost urmat de doi maghiari, Krisztofer Meszaros, 79,900, şi Krisztian Balazs, 79,650, al patrulea a fost Vlad Cotuna, 79,000 puncte, Gabriel Burtănete s-a clasat pe cinci, cu 78,450 puncte, maghiarul Benedek Tomcsanyi a fost al şaselea, cu 77,400 puncte, Răzvan Marc a terminat pe şapte, cu 77,100, iar al optulea a fost Robert Paşca, 76,350 puncte.

Sâmbătă va avea loc concursul feminin, iar duminică sunt programate finalele pe aparate, informează Agerpres.