Angelica Muscalu, locul 12 în finala probei de sărituri de la platformă, la Europenele de la Roma

digisport.ro
natatie bazin olimpic

Sportiva română Angelica Muscalu a încheiat pe locul 12, ultimul, în finala probei de sărituri de la platformă (10 m), desfăşurată miercuri în cadrul Campionatelor Europene de nataţie de la Roma.

Angelica Muscalu, pregătită de antrenorul Adrian Cherciu, a obţinut 232,20 puncte.

Medalia de aur i-a revenit britanicei Andrea Spendolini-Sirieix, cu 333, 60 puncte. Ea a fost urmată pe podium de ucraineanca Sofia Lîskun, cu 329,80 puncte, şi de Christina Wassen, din Germania, cu 314,10 puncte, potrivit Agerpres.

România este reprezentată de o delegaţie de 11 sportivi la Roma, în frunte cu David Popovici, dublu campion mondial. Sportivii români vor participa în probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.