Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră informează că, luni, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalităţile de control (atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire) aproximativ 124.500 de persoane, cetăţeni români şi străini, şi peste 35.150 de mijloace de transport, pe ambele sensuri.
Potrivit unui comunicat transmis marţi AGERPRES, pe sensul de intrare în România au fost 60.125 de persoane, dintre care 6.836 de cetăţeni ucraineni.
În ceea ce priveşte activităţile specifice, în zonele de competenţă - punctele de trecere şi "frontiera verde" - poliţiştii de frontieră au constatat, luni, 30 de fapte ilegale (14 infracţiuni şi 16 contravenţii) săvârşite atât de cetăţeni români, cât şi străini.
Bunurile ridicate în vedere confiscării au fost în valoare de aproximativ 258.900 de lei.
IGPF precizează că valoarea amenzilor contravenţionale aplicate se ridică la peste 37.400 de lei.
În cursul zilei de luni nu s-a permis intrarea în ţară a opt cetăţeni străini care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege şi, de asemenea, nu s-a permis ieşirea a şase cetăţeni români din diferite motive legale.
Aproximativ 124.500 de persoane - luni, prin punctele de frontieră; 6.836 de ucraineni au intrat în România
Articole Similare

49
Ministrul Energiei anunță soluția găsită pentru ca prețul gazelor să nu crească după expirarea plafonării
49

724
Decrete blocate la Cotroceni: Judecătorii din penal, ținuți forțat în funcție de Nicușor Dan (surse)
724

1.402
Ministrul Economiei: „Austeritatea este inevitabilă”. Ce urmează pentru taxe și salarii în 2025
1.402

95
Doi bărbați au fost găsiți morți în locuințele lor din Cluj și Dolj: Anchete pentru ucidere din culpă și suspiciuni de crimă
95

1.437
Moment istoric pe Autostrada Sibiu–Pitești: începe străpungerea unuia dintre cele mai grele tuneluri din Carpați
1.437

20
FOTO Drum județean blocat în zona stațiunii Stâna de Vale: Bolovani și un copac au căzut pe carosabil
20

96
Mama fetiţei din Teleorman care a ajuns la spital cu un traumatism la cap şi cu alte semne de violenţă, reţinută alături de iubitul ei
96

1.077
Bătaie în parcarea unui supermarket din Neamț - Doi frați din Moldova, reținuți după un scandal început cu o tamponare
1.077

1.295
VIDEO Minor de 17 ani și două femei, reținuți după ce au spart locuința unui bucătar străin din București
1.295

3.524
Dezbatere la ÎCCJ: 87,5% dintre judecători au decizii de pensionare, acuzații de „interferență prezidențială” și critici dure la adresa clasei politice
3.524

135
Accident grav pe pârtia din Cârlibaba: Adolescentă de 17 ani, preluată cu elicopterul SMURD
135

30
Trafic mai fluent pe podul Giurgiu - Ruse, după ajustarea semafoarelor
30

57
FOTO Incendiu la o autoutilitară şi la faţada unui bloc din Cluj-Napoca: Patru persoane au fost evacuate
57

















Comentează