Guvernul din Bangladesh a propus luni pedeapsa cu moartea în caz de accident rutier soldat cu victime, pentru a domoli manifestaţiile împotriva insecurităţii rutiere ce au loc de peste o săptămână, în timp ce noi confruntări au izbucnit între studenţi care manifestau şi poliţie, relatează AFP.
Acest anunţ survine manifestaţiilor ce s-au înmulţit în ultimele zile în întreaga ţară, după moartea a doi tineri care au fost izbiţi din plin de un autobuz ce circula cu viteză foarte mare, scrie agerpres.ro.
Citește și: De joi, polițiștii și jandarmii vor putea pedepsi și aceste fapte! Atenție, vor aplica amenzi usturătoare!
În cartierul Rampura din Dacca au izbucnit confruntări luni între câteva sute de studenţi şi poliţie, care a recurs la gaze lacrimogene pentru a-i dispersa pe manifestanţi, a declarat pentru AFP şeful poliţiei locale, Rafiqul Islam. ''Ei au încercat să incendieze o tabără a poliţiei'', a declarat el, adăugând că patru poliţişti au fost răniţi.
Unii studenţi au povestit pentru AFP că poliţia a tras cu gloanţe de cauciuc asupra manifestanţilor în zona a două universităţi private şi că membri ai filialei studenţeşti a partidului de la putere, Liga Awami, i-au atacat cu bâte şi pietre. ''Situaţia este gravă. Noi am dus cel puţin trei studenţi la spital'', a precizat unul dintre ei, Y.Mallick, pentru AFP.
Citește și: Bătaie de joc într-un spital din țară. Mii de bolnavi puși pe drumuri
Numeroase persoane au fost rănite începând de sâmbătă în urma folosirii gazelor lacrimogene şi în atacurile unor grupări fidele guvernului împotriva manifestanţilor, a fotoreporterilor şi împotriva maşinii ambasadoarei americane.
În ultimele nouă zile, zeci de mii de studenţi au dat foc la opt autobuze şi au blocat capitala Dacca, precum şi alte părţi ale ţării pentru a cere o ameliorare a siguranţei rutiere.
Atrăgând atenţia presei străine şi provocând critici din partea ONU şi a unor asociaţii pentru drepturile omului, confruntările s-au transformat într-o veritabilă probă de încercare pentru guvernul premierului Sheikh Hasina, după mai puţin de patru luni de la alegeri.
Comentează