Borussia Dortmund a învins, in extremis, pe FC Koln, 1-0

borussia dortmund george floyd

Echipa germană Borussia Dortmund a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, echipa FC Koln, în prima etapă din Bundesliga. Golul victoriei a fost marcat în minutul 88, potrivit news.ro.

Borussia Dortmund a fost nevoită să îşi folosească toată artileria grea ca să poată trece de FC Koln în prima etapă a noului sezon din Bundesliga. Cu toate ratările lui Haller sau Reus, gazdele nu au reuşit însă să înscrie, iar Koln a avut câteva şanse în care putea marca.

Golul victoriei a venit, pentru Borussia, din piciorul lui Donyell Malen, care a înscris în minutul 88, aducând o victorie şi trei puncte pentru vicecampioana Germaniei.

Rezultate înregistrate în meciurile disputate sâmbătă, în prima etapă din Bundesliga:

Bayer Leverkusen – RB Leipzig 3-2 (Frimpong 24, Tah 35, Wirtz 64 / Dani Olmo 39, Openda 71);

VfL Wolfsburg – Heidenheim 2-0 (Wind 6, 27);

Hoffenheim – Freiburg 1-2 (Kabak 50 / Szalai 39 autogol, Sallai 45);

Augsburg – Borussia Monchengladbach 4-4 (Rexhbecaj 29, Bauer 41, Michel 45+7, R. Vargas 76 / Itakura 13, Cvancara 27, 90+7, Ngoumou 37);

VfB Stuttgart – Bochum 5-0 (Guirassy 18, 77, Zagadou 38, Mvumpa 60, 67);

Borussia Dortmund – FC Koln 1-0 (Malen 88).