Brighton a obținut un rezultat de egalitate, 1-1, cu Arsenal. Florin Andone a jucat 12 minute

Florin Andone

Brighton a făcut un meci bun şi a obţinut un rezultat de egalitate pe terenul lui Arsenal, 1-1, în penultima etapă a campionatului din Premier League. Formaţia la care este legitimat Florin Andone a scăpat de emoţiile retrogradării încă de sâmbătă, după eşecul lui Cardiff în faţa lui Crystal Palace, potrivit Mediafax.

Pierre-Emerick Aubameyang a deschis scorul pe Emirates dintr-o lovitură de pedeapsă (min.9). Arsenal a continuat să atace, dar nu s-a mai marcat până la pauză. Partea secundă s-a desfăşurat după aceleaşi coordonate: Arsenal a atacat, iar Brighton s-a apărat. Dar, echipa lui Florin Andone a dat în cele din urmă lovitura, tot din penalty. Solomon March a fost faultat în careu, iar golgheterul Glenn Murray l-a învins pe Bernd Leno (min. 61).

Andone a început meciul cu Arsenal ca rezervă, dar a intrat pe teren în minutul 78.