Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a început în scădere şedinţa de joi, cu tranzacţii de 2 milioane de lei (409.204 euro), efectuate în primele 50 de minute după începerea operaţiunilor.
Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, s-a depreciat cu 0,14%, iar indicele BET-Plus, ce arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat un declin de 0,13%, potrivit Agerpres.
De asemenea, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a înregistrat o scădere de 0,4%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a coborât cu 0,29%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor consemna un declin de 1,67%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, s-a depreciat cu 0,19%.
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, era pe minus cu 0,29%.
Potrivit informaţiilor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Alro (+2,17%), Bittnet Systems (+2%) şi Prebet (+1,9%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile SIF Muntenia (-5,77%), Transilvania Investments Alliance (-4,86%) şi SIF Banat-Crişana (-1,99%).
Comentează