Căpitanul lui Real Madrid a fost suspendat pentru două partide în Liga Campionilor

Sergio Ramos Real Madrid

Sergio Ramos (32 de ani), căpitanul lui Real Madrid, a primit o suspendare de două meciuri în Liga Campionilor.

Forul european a deschis o anchetă după meciul Ajax - Real Madrid, scor 1-2, când Ramos a văzut un cartonaș galben în minutul 90 și ar fi trebuit să fie suspendat un joc, pentru meciul retur, din cauza cumulului de cartonașe.

După meci, Sergio Ramos a fost întrebat de jurnalişti dacă a luat intenţionat acel cartonaş galben, în minutul 89, pentru a rata returul cu Ajax. Căpitanul Realului a spus: "E adevărat că asta am avut în minte. Nu subestimez deloc adversarul, dar uneori trebuie să iei astfel de decizii". În urma acestei declaraţii, UEFA a deschis o anchetă și l-a suspendat două etape pentru că a luat intenționat cartonașul, lucru interzis de regulament.

Astfel, fundașul central va rata partida retur cu Ajax Amsterdam, din optimile de finală ale Ligii Campionilor, dar și meciul tur din sferturile de finală, în cazul în care Real Madrid va trece de olandezi.

Returul din Liga Campionilor se va juca pe Santiago Bernabeu, pe 5 martie, de la ora 22:00.