Tradiţionalul concert care închide ceremonia de înmânare a premiului Nobel pentru pace, organizat în fiecare an pe 10 decembrie la Oslo, nu va mai avea loc în 2018 din cauza lipsei de fonduri, au anunţat marţi organizatorii evenimentului, citaţi de AFP (Agerpres).
"Nu va exista un concert dedicat laureatului premiului Nobel pentru pace în acest an", au declarat într-un comunicat comun Institutul Nobel din Norvegia, casa de discuri Warner Bros. şi compania organizatoare de evenimente Gyro.
"Această decizie se datorează dorinţei de a regândi formatul şi conţinutul concertului, dar reflectă, de asemenea, dificultăţile financiare" pe care evenimentul le-a traversat în ultimii ani, precizează acelaşi comunicat de presă.
Audienţele obţinute de acest concert, transmis în direct de televiziunea publică norvegiană şi finanţat de filantropi privaţi şi prin vânzări de bilete, nu au mai fost la fel de consistente în epoca smartphone-urilor, iar organizatorii au lăsat să se înţeleagă că se gândesc la posibilitatea "de a produce evenimentul pe suporturi diferite".
Potrivit cotidianului Dagbladet, lanţul norvegian de magazine Rema 1000 a decis să nu mai sponsorizeze concertul Nobel, provocând astfel o scădere drastică a bugetului de producţie, ce nu a putut fi surmontată de organizatorii show-ului.
De la prima sa ediţie, organizată în 1994 la Oslo Spektrum, concertul Nobel a atras numeroşi artişti pop de renume mondial, precum Whitney Houston şi Lady Gaga.
Concertul dedicat laureatului premiului Nobel pentru pace, anulat în 2018 din cauza lipsei de fonduri
Explorează subiectul
Articole Similare

15
Elon Musk va lansa Grokipedia, un rival al enciclopediei online Wikipedia
15

7
Zilele Comediei Cehe, la Muzeul Cărţii şi Exilului Românesc din Craiova
7

14
România - invitată de onoare la cea de-a XXIII-a ediţie a Pisa Book Festival
14

12
A XXII-a ediţie a seminarului internaţional 'Penser L'Europe'; participă personalităţi din lumea academică
12

27
Taylor Swift își etalează abilitățile de business
27

2.643
Patrimoniul românesc, în lumina reflectoarelor internaționale: Coiful dacic și brățările de aur incluse în Muzeul Obiectelor Culturale Furate
2.643

105
Sute de persoane şi-au luat rămas bun de la Claudia Cardinale la Paris: O vedetă de o frumuseţe extraordinară
105

33
Trump anunţă că se apropie de de un acord cu Harvardul: Ei vor plăti 500 de milioane de dolari
33

6
Nature after Nature", expoziţie internaţională de grup la Comenduirea Garnizoanei de la Timişoara
6

16
Termenul de înscriere ca voluntar pentru copiii abandonaţi în programul educaţional Ajungem Mari a fost prelungit până la 10 octombrie
16

4.484
Gestul șocant făcut de iubitul Ioanei Popescu la priveghi
4.484

5.467
Vine revoluția în telefonie! Viitorul e pe orbită: cum un singur telefon poate răsturna licențele, roamingul și tarifele de monopol în România
5.467

9
Pianistul Cătălin Răducanu, în concert la Filarmonica de stat din Oradea
9
Comentează