Deputaţii au adoptat unele măsuri referitoare la utilizarea rezervelor de stat în situaţii de urgenţă

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 26-10-2022

Actualizat: 26-10-2022

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / George Calin

Camera Deputaţilor a adoptat, miercuri, în plen, cu majoritate de voturi, un proiect de lege privind aprobarea OUG nr.75/2022 pentru completarea Legii nr.82/1992 privind rezervele de stat, proiect potrivit căruia se propune luarea unor măsuri în vederea preîntâmpinării unor disfuncţionalităţi majore cu efecte negative în derularea activităţilor de administrare a stocurilor rezervă de stat.

Astfel, potrivit expunerii de motive, se propune luarea unor măsuri în vederea preîntâmpinării unor disfuncţionalităţi majore cu efecte negative în derularea activităţilor de administrare a stocurilor rezervă de stat şi mobilizare şi a capacităţii de intervenţie în situaţii de urgenţă, criză sau excepţionale, respectiv diminuarea capacităţii de intervenţie operativă pentru protecţia populaţiei, a economiei şi pentru apărarea ţării, în conformitate cu obiectivele statului român într-un context regional de securitate complex şi gestionării optime a oricărui tip de crize.

Liderul deputaţilor AUR, Antonio Andruşceac, a anunţat că grupul din care face parte s-a abţinut de la vot şi a afirmat că "în ultima vreme Legea 82/1992 este călcată în picioare", iar ceea ce se încearcă acum "este o subminare a rezervelor de stat şi a suveranităţii statului".

"Şi se intenţionează secretizarea tuturor abuzurilor de scoatere din rezervele statului a diverselor cantităţi, în ultima vreme, de combustibil şi de gaz, şi înstrăinarea lor nu către unele companii care ar avea nevoie să-şi dezvolte sau să-şi susţină activitatea în statul român, ci, ce să vedeţi, către norocoasa firmă OMV, de fapt către statul austriac care deţine peste 51% din acţionariatul acestei forme. Vrem să ştim cum rezervele statului român, rezerve strategice ajung pe mâna unor state străine care le comercializează în folosul lor, iar noi suntem obligaţi prin lege ca, în termen de maximum 30 de zile, să reînnoim acest rezerve la preţul actual. (...) Ceea ce se întâmplă acum este o subminare a rezervelor de stat şi a suveranităţii noastre în cazul unui pericol de natura celor prevăzute în Legea 82/1992", a susţinut Andruşceac.

Deputatul PSD Viorel Salan a precizat că acest proiect conţine de fapt măsuri care să prevină disfuncţionalităţi cu efecte negative în derularea activităţilor de administrare a stocurilor rezervelor de stat şi mobilizarea capacităţilor de intervenţie în situaţii de urgenţă civilă, în scopul gestionării optime a crizelor. "S-a impus astfel necesitatea reglementării uniforme care să instituie clare referitoare la asigurarea finanţării acţiunilor de gestionare a crizelor şi de reacţie rapidă", a adăugat social-democratul.

Deputata neafiliată Violeta Alexandru a susţinut că "nu se simte deloc liniştită" cu acest proiect de lege, pentru că are sentimentul că, "în loc să fim pregătiţi în orice moment apare o situaţie de urgenţă, şi anume stocurile noastre să fie puse la punct, iar rezervele naţionale să-şi planifice achiziţiile pe procedurile normale", proiectul de fapt "încurajează improvizaţia".

"Şi lăsăm la nivelul rezervelor naţionale o procedură simplificată, adică îi împingem să facă pe ultima sută de metri o procedură ca să umple ceea ce în mod normal ar fi trebuit să fie acolo, dacă suntem un stat serios. Ceea ce aţi votat acum mă nelinişteşte, în niciun caz nu mă linişteşte", a arătat deputata.

Camera Deputaţilor este for decizional în cazul acestui proiect de lege, care a fost adoptat de Senat.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri