Verificările efectuate, joi, de echipa MApN sosită la Timişoara şi echipajele CBRN au reconfirmat faptul că în spaţiile controlate nu mai sunt prezente substanţe toxice şi locuitorii din două imobile deratizate cu Delicia Gastoxin pot reveni în apartamente, a anunţat purtătorul de cuvânt al ISU Timiş, Elena Megherea.
Potrivit sursei citate, locuitorii din strada Mioriţa nr. 8, unde s-au înregistrat cele trei decese, vor putea reveni în locuinţe doar după o igienizare pe care proprietarul blocului este obligat să o facă cu o firmă specializată.
"În cadrul şedinţei Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Timiş de joi după-amiaza s-au luat următoarele măsuri: revenirea locatarilor în imobilele de pe strada Vaida Voievod nr. 1, respectiv Mioriţa nr. 4. Pentru imobilul privat de pe strada Mioriţa nr. 8, înainte de revenirea locatarilor se va efectua obligatoriu o igienizare prin grija administratorului, cu un operator economic de profil. În urma verificărilor efectuate joi de către echipa din cadrul MApN împreună cu echipajele CBRN ISU s-a confirmat încă o dată că nu se înregistrează prezenţa substanţelor toxice în spaţiile verificate", a precizat Megherea.
În acest moment mai sunt internaţi 25 de copii la Spitalul "Louis Ţurcanu" din Timişoara şi şase adulţi la alte spitale, potrivit aceleiaşi surse. Starea persoanelor internate este în general bună, momentan pacienţii aflându-se sub supravegherea medicilor.
O echipă mobilă din cadrul Ministerului Apărării Naţionale s-a aflat joi la Timişoara pentru a acorda sprijin autorităţilor locale în vederea confirmării prezenţei unor substanţe chimice toxice industriale în cazul incidentului de la sfârşitul săptămânii trecute, când trei persoane au decedat şi alte câteva zeci au ajuns la spital în urma dezinsecţiei efectuate într-un bloc.
Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, cei trei specialişti, membri ai unei echipe de prelevare şi identificare a agenţilor chimici, bacteriologici şi radiologici (SIBCRA) din cadrul Centrului de Cercetare Ştiinţifică pentru Apărare CBRN şi Ecologie din MApN, au acţionat cu echipamente performante pentru detecţia fosforului remanent din diverşi compuşi organici şi anorganici de la faţa locului, precum şi pentru verificarea plenitudinii operaţiunilor de decontaminare desfăşurate până în prezent.
Echipele MApN şi CBRN ISU Timiș au reconfirmat că în spaţiile verificate în blocurile din Timișoara nu sunt substanţe toxice
Articole Similare

4
Accident pe A1, în zona Sebeș: Un camion a ieșit în decor. O persoană rănită, trafic îngreunat
4

6
Bărbat acuzat că pipăia femeile în mijloacele de transport, plasat în arest la domiciliu
6

18
Bărbat jefuit de prostituată: Femeia i-a furat cheile maşinii şi telefonul şi a transferat zeci de mii de lei
18

1.372
Fostul şef al BCCO Alba, Traian Berbeceanu, primeşte 200.000 de euro despăgubiri morale după ancheta nejustificată pentru represiune nedreaptă
1.372

1.995
Lovitură usturătoare pentru Nelu Iordache! Omul de afaceri a primit o nouă condamnare pentru corupție - prin contopire ajunge la 18 ani de închisoare
1.995

15
Român implicat într-o rețea de trafic de droguri sintetice, căutat de Europol
15

40
Țara cu cele mai bune condiții pentru femei: "Astăzi soțul meu este acasă gătind și făcând curățenie”
40

67
Moment solemn la Mânăstirea Prislop. Ce se va întâmpla în ziua în care a murit Arsenie Boca
67

3.941
Cine este proprietara care deține cabinetul stomatologic unde a murit fetița de 2 ani – clinica a fost inaugurată cu o investiție de peste 1 milion de euro
3.941

32
Bărbat cu dublă cetăţenie, sudaneză şi elveţiană, arestat pentru trafic de migranţi
32

21
Avarie la o conductă de gaze din Sectorul 5 al Capitalei: sute de locatari au fost afectați, o parte din ei au fost evacuați
21

9.514
SURSE La Guvern se pregătește interdicția cumulului pensiei cu salariul: Se aplică tuturor angajaților la stat, cu o singură excepție
9.514

37
La un pas de moarte: bărbat salvat după ce a fost prins într-un utilaj agricol
37


















Comentează