Empoli, echipa lui Răzvan Marin, a reuşit primul gol şi prima victorie stagională în Serie A

Facebook @ Empoli Calcio
Razvan Marin

Echipa italiană Empoli a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Salernitana, într-un meci din etapa a 6-a din Serie A. Este prima victorie a sezonului pentru Empoli, care a marcat şi primul gol în campionat.

Antrenorul lui Empoli, Aurelio Andreazzoli, a fost nevoit să utilizeze două din cele trei sloturi de înlocuire a jucătorilor până în minutul 17. De pe teren au ieşit accidentaţi Giuseppe Pezzella (min. 13) şi Bartosz Bereszynski (min. 17). În minutul 21 Salernitana a avut un gol anulat, pentru ofsaid, iar Empoli a deschis scorul în minutul 34, prin Tommaso Baldanzi – primul gol al echipei în actualul sezon. Gazdele au avut şi ele un gol anulat, în minutul 58, la Shpendi, pentru ofsaid, dar au câştigat partida, cu 1-0 şi au urcat pe locul 19 în clasamentul din Serie A, cu 3 puncte.

Salernitana e pe 18, cu 3 puncte, dar cu golaveraj mai bun decât Empoli.

Mijlocaşul român Răzvan Marin a intrat, la Empoli, în minutul 74, în locul lui Jacopo Fazzini.