Franţa conduce Australia cu 2-1 în finala Cupei Federaţiei - Care a fost ultima înfruntare

Tennis World USA
Kristina Mladenovic

Kristina Mladenovic, locul 40 WTA, a învins-o, duminică, pe Ashleigh Barty, locul I WTA, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (1), iar Franţa a preluat conducerea cu 2-1, în finala Cupei Federaţiei, care se dispută la Perth.

Mladenovic a revenit după ce a fost condusă cu 6-2, 4-3, 40-30 pe serviciul ei, pentru a se impune în faţa lui Barty în două ore şi 32 de minute, chiar pe terenul acesteia.

În meciul al patrulea se întâlnesc Ajla Tomljanovic (Australia), lcocul 51 WTA, şi Pauline Parmentier (Franţa), locul 122 WTA.

Franţuzoaicele mai au nevoie de o singură victorie în ultimele două partide pentru a câştiga competiţia.

În primul meci al zilei de sâmbătă, Kristina Mladenovic a trecut de Ajla Tomljanovic, scor 6-1, 6-1, după o oră şi 11 minute de joc.

Numărul 1 mondial, Ashleigh Barty a trecut în al doilea meci de Caroline Garcia, scor 6-0, 6-0, în doar 56 de minute.

Franţa a câştigat FedCup în 1997 şi 2003 şi a mai fost finalistă în 2004, 2005 şi 2016. Anul acesta, ca să a ajungă în ultimul act, franţuzoaicele au învins România, pe teren propriu, cu 3-2.

Australia are şapte titluri în palmares, ultimul fiind câştigat în 1974, şi a mai jucat zece finale, ultima în 1993.