Guvernul israelian a oficializat duminică numirea în postul de şef de stat major a generalului Aviv Kochavi, potrivit unei surse guvernamentale, relatează AFP preluată de Agerpres.
"Guvernul a aprobat în unanimitate această nominalizare", a precizat sursa citată pentru AFP.
Desemnarea generalului Kochavi drept cel de al 22-lea şef de stat major al armatei a fost anunţată la sfârşitul lui octombrie de ministrul israelian al apărării Avigdor Lieberman, care a demisionat între timp.
Generalul Kochavi ar urma să-şi înceapă mandatul la începutul lui 2019, urmându-i în post generalului Gadi Eisenkot, care îşi termină mandatul la sfârşitul acestui an.
Postul de şef de stat major este unul capital, în contextul în care Israelul este confruntat cu o situaţie tensionată cu palestinienii, nu are acord de pace decât cu două ţări arabe şi se simte ameninţat de acţiunile Iranului. Armata este o instituţie fundamentală în această ţară.
Aviv Kochavi era adjunct al şefului de stat major din 2017, după ce a fost în fruntea comandamentului de nord. El a condus informaţiile militare în timpul războiului din 2014 împotriva mişcării islamiste palestiniene Hamas şi a aliaţilor săi în Fâşia Gaza.
Absolvent al universităţilor americane Harvard şi Hopkins în relaţii internaţionale, Aviv Kochavi este prezentat frecvent în media israeliene drept un om cu un spirit critic ascuţit şi capacităţi de reflecţie neconvenţionale, pe lângă faptul că posedă o importantă experienţă militară.
Generalul Aviv Kochavi este noul șef al statului major israelian
Explorează subiectul
București
7°C
Articole Similare

29
FOTO O toaletă aurie, ironie la adresa renovărilor ordonate de Donald Trump la Casa Albă
29

1.088
„Secretul” lui Zelenski: cum trăiește din doar 670 euro salariu pe lună? Președintele Ucrainei și-a publicat declarația de avere
1.088

18
Șeful CENTCOM a vizitat Israelul și s-a întâlnit cu șeful Statului Major al IDF
18

13
UE prelungește sancțiunile împotriva Iranului până în 2027
13

2.267
S-au făcut planurile la Kiev: România devine ruta-cheie pentru noua conexiune Ucraina-Bulgaria
2.267

97
Haosul de la conducerea noului regim din Iran complică negocierile cu SUA (presă)
97

41
Albania se pregătește pentru intrarea în UE: Dorim să închidem negocierile de aderare până în 2027
41

4.551
Șeful Pentagonului în mijlocul unui scandal uriaș - Pete Hegseth ar fi încercat o investiție care l-ar fi îmbogățit chiar inainte războiului din Iran
4.551

3.662
Femeia care are 'butonul de panică' al Pământului: cum s-a mobilizat întreaga lume pentru asteroidul care a dispărut brusc
3.662

110
VIDEO Cea mai mare dronă de transport din lume a efectuat primul zbor de probă
110

44
Negocieri de pace pentru Iran - Ministrul pakistanez de externe merge la Beijing
44

102
VIDEO Statele Unite au lansat un atac asupra unui important depozit de muniţii din Isfahan
102

4.649
Anunțul care dă de gândit și României! Rubio: „SUA ar putea să-şi reevalueze poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran”
4.649
















Comentează