Haltere: Robert Florea cucerește trei medalii de bronz la Europenele de juniori și tineret de la București

haltere

Sportivul român Robert Florea a câştigat trei medalii de bronz, vineri, la Campionatele Europene de haltere Under-20 şi Under-23 de la Bucureşti, anunță Agerpres.

La cat. 67 kg, Under-23, Florea a luat bronz la smuls cu 114 kg, a fost al treilea la stilul aruncat, cu 145 kg, dar şi la total, cu 259 kg.

La cat. 67 kg juniori, Iulian Mihai Diaconu a fost al patrulea la smuls, cu 120 kg, al cincilea la aruncat, cu 136 kg, şi tot al cincilea la total, cu 256 kg. La aceeaşi categorie, Daniel Nicolae Jigău s-a clasat pe opt la ambele stiluri (96 kg la smuls, 121 kg la aruncat) şi la total (217 kg).

La feminin, în cadrul cat. 59 kg, U23, Marinela Moroşan a încheiat pe locul 5 la smuls, cu 84 kg, şi pe patru la aruncat (108 kg) şi total (192 kg).

La cat. 59 kg junioare, Estefania Venusa Dobre a fost pe 15 la smuls (75 kg), pe 12 la aruncat (92 kg) şi pe 13 la total (167 kg). Dana Berchi a încheiat pe 17 la smuls (70 kg), pe 14 la aruncat (91 kg) şi pe 15 la total (161 kg).

Bilanţul delegaţiei României după trei zile de competiţie este de 11 medalii de aur, 3 de argint şi 3 de bronz, 5-1-0 la juniori şi 6-5-0 la U23.

Lotul României pentru Campionatele Europene de juniori şi tineret este alcătuit din 33 de sportivi, 20 la juniori şi 13 la tineret.

La precedenta ediţie a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret U23 de la Durres (Albania), România a încheiat cu un bilanţ de 33 de medalii, dintre care 9 de aur, 14 de argint şi 10 de bronz.