Hoffenheim visează la calificarea în cupele europene

News.ro
minge fotbal poarta

Echipa Hoffenheim a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Werder Bremen, una dintre rivalele sale în lupta pentru calificarea în cupele europene, duminică, în ultimul meci al etapei a 24-a a campionatului de fotbal al Germaniei, potrivit Agerpres.

Maximilian Beier a reuşit o dublă pentru gazde, în prima repriză (8, 44), Werder reducând din handicap în timpul adiţional, prin Skelly Alvero (90+2).

Gazdele au evoluat în inferioritate numerică din minutul 73, după eliminarea lui Marius Buelter.

Hoffenheim ocupă poziţia a şaptea în clasament, cu 33 de puncte, la patru lungimi de ocupanta poziţiei a şasea, Eintracht Frankfurt, în timp ce Werder Bremen se află pe locul opt, cu 30 de puncte.

Celelalte meciuri din Bundesliga, disputate vineri, sâmbătă şi duminică, s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Vineri

SC Freiburg - Bayern Munchen 2-2

Au marcat: Gunter (12), Holer (87), respectiv Tel (35), Musiala (75).

Sâmbătă

Union Berlin - Borussia Dortmund 0-2

Au marcat: Adeyemi (41), Maatsen (90).

FSV Mainz - Borussia Moenchengladbach 1-1

Au marcat: Burkardt (12), respectiv Ngoumou Minpole (55).

VfL Bochum - RB Leipzig 1-4

Au marcat: Wittek (7), respectiv Olmo (30), Openda (68), Ordeţ (71 - autogol), Yussuf Poulsen (72).

Heidenheim - Eintracht Frankfurt 1-2

Au marcat: Pieringer (59), respectiv Gimber (38 - autogol), Nkounkou (49).

SV Darmstadt - FC Augsburg 0-6

Au marcat: Tietz (2, 84), Fredrik Jensen (12), Eremedin Demirovic (20, 29), Ruben Vargas (25).

Vfl Wolfsburg - VfB Stuttgart 2-3

Au marcat: Maehle (50), Nmecha (83), respectiv Guirassy (14, 54 - penalty), Vagnoman (77).