Irina Begu a fost UMILITĂ la Roland Garros: A fost eliminată de o adolescentă de 17 ani

irina begu

Irina Begu (116 WTA) a fost eliminată în turul trei la turneul de la Roland Garros, sâmbătă, după eșecul suferit în fața americancei Amanda Anisimova (51 WTA), scor 6-7 (6), 4-6.

Anisimova a început mai bine partida, a condus cu 3-0, însă Begu a egalat, iar după ce a salvat o minge de set la scorul de 4-5, primul act a intrat în tie-break, unde românca a ratat două mingi de set.

Setul al doilea s-a desfășurat într-o manieră similară. Anisimova a condus din nou cu 3-0, Begu a revenit, însă diferența s-a făcut la scorul de 4-4, când americanca a fructificat mingea de break și a câștigat partida, după aproximativ o oră și 40 de minute.

Astfel, Irina părăsește turneul din Franța, după ce le învinsese în primele două tururi pe chinezoaica Lin Zhu (106 WTA) și cehoaica Karolina Muchova (73 WTA).

Anisimova va juca în faza următoare cu spaniola Aliona Bolsova, numărul 137 mondial.

Din cele patru românce prezente pe tabloul principal, a rămas în competiţie doar Simona Halep, numărul 3 mondial. Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în turul I, iar Sorana Cîrstea în turul al doilea.

Simona Halep (3 WTA), cea care s-a calificat în optimilie de finală, o va înfrunta pe poloneza de 18 ani Iga Swiatek (104 WTA).