Mijlocaşul columbian James Rodriguez (Everton) a părăsit gruparea din Premier League şi va evolua pentru Al Rayyan (Qatar), echipă antrenată de fostul internaţional francez Laurent Blanc, a anunţat clubul englez, scrie AFP, citat de agerpres.
Rodriguez, în vârstă de 30 de ani, a sosit în septembrie 2020 de la Real Madrid la Everton pentru a juca din nou sub ''bagheta'' italianului Carlo Ancelotti care îl îndrumase în capitala Spaniei, însă actualul antrenor, Rafa Benitez nu a mai contat pe el.
Rodriguez nu a jucat însă regulat iar în plus s-a şi accidentat de două ori la coapsă destul de grav, astfel încât sezonul trecut a evoluat în 26 de partide în toate competiţiile, marcând 6 goluri şi oferind 9 pase decisive. În august, el a fost diagnosticat cu coronavirus.
Fotbalistul sud-american, în vârstă de 30 ani, încasa un salariu săptămânal de 200.000 de lire sterline, iar un transfer la un alt club reprezintă o economie semnificativă pentru Everton.
Ultima apariţie a lui James Rodrigurez în tricoul lui Everton a avut loc pe 16 mai, în meciul pierdut în faţa formaţiei Sheffield United (0-1).
James Rodriguez a părăsit echipa Everton și va evolua pentru Al Rayyan, din Qatar
Explorează subiectul
Articole Similare

11
Max Verstappen, desemnat cel mai bun pilot al sezonului de câtre coechipierii săi
11

23
Suspendări la CAN după ce mai mulți jucători au insultat un arbitru
23

21
VIDEO Mesajul Nadiei de Anul Nou: Abia aştept să sărbătorim multe lucruri istorice în 2026
21

14
Lothar Matthaeus se aşteaptă ca Germania să ajungă în semifinalele CM 2026
14

14
FC Voluntari l-a împrumutat pe Cătălin Tolea de la Petrolul
14

16
West Ham consideră prea mare suma cerută de Wolverhampton pentru Jorgen Strand Larsen
16

19
Doi jucători ai Guineei Ecuatoriale, suspendaţi după insulte la adresa arbitrilor, la CAN 2025
19

15
Rodri, apt de joc pentru Manchester City la partida cu Sunderland
15

32
CAN 2025: Luca Zidane s-a impus rapid ca favorit în poarta Algeriei
32

43
Goretzka, jucătorul lui Bayern Munchen, ar putea semna cu FC Barcelona (presă)
43

42
Cazul privind patru foşti jucători ai echipei Velez Sarsfield, acuzaţi de viol şi agresiune sexuală, a fost clasat
42

75
Mourinho l-a făcut pe Cristiano Ronaldo să plângă, spune Luka Modric
75

42
Roberto Carlos, spitalizat în Brazilia din cauza unei probleme cardiace
42

















Comentează