Kenyanul Eliud Kipchoge a făcut istorie în Austria: Este primul om din lume care a terminat maratonul în mai puțin de două ore

mirror.co.uk
eliud kipchoge

Kenyanul Eliud Kipchoge (34 de ani) a devenit prima persoană care a alergat un maraton în mai puțin de două ore, deși acest record nu va fi recunoscut de către asociațiile sportive, pentru că nu a fost o competiție oficială, potrivit Mediafax.

Campionul olimpic de maraton și deținătorul recordului mondial a încheiat cursa organizată în orașul c într-o oră, 59 de minute și 40 de secunde. Sportivul a fost flancat de mai multe echipe de atleți cunoscuți, organizați în grupuri de șapte, care alergau, alături de Kipchoge, prin rotație.

Marcel Ciolacu dă cărțile pe față: Sfârșitul PSD a fost adus de decizia lui Liviu Dragnea din 2017

Pe fiecare kilometru al cursei, Kipchoge a înregistrat un timp care a variat între 2.48 și 2.52.

Printre atleții care au fost alături de Kipchoge s-au numărat medaliatul cu argint la proba de 5000 m, la Campionatele Mondiale, etiopianul Selemon Barega, fostul campion mondial la probele de 2500 m și 5000 m, americanul Bernard Lagat sau norvegienii Ingebrigtsen, frații Henrik, Filip și Jakob.

Tot Kipchoge deține și recordul oficial, terminând Maratonul Berlin în 2:01:39.