LIVE - Meci decisiv pentru titlul din Superliga: Farul și FCSB luptă pentru trofeu / Update: Farul întoarce scorul, 3-2, și e aproape să ia campionatul

Farul FCSB

Meci decisiv pentru titlul din Superliga: Farul și FCSB luptă pentru trofeu

Farul și FCSB se întâlnesc duminică, de la ora 21:00, meciul care va decide campioana SuperLigii dacă gazdele se impun.

UPDATE 21 mai, ora 22.55: Farul Constanța este noua campioană a României la fotbal.

UPDATE 21 mai, ora 22.44: Min. 85. Farul reușește o acțiune superbă și Luis Munteanu înscrie cu un șut plasat din careu.

UPDATE 21 mai, ora 22.18: Min 58. Farul reușește să egaleze prin Băluță după ce a înscris cu capul din careu

UPDATE 21 mai, ora 21.50: După două minute de prelungire, arbitrul trimite jucătorii la cabine. Este pauză.

UPDATE 21 mai, ora 21.44: Min 42. Mateus Santos înscrie cu capul după o centrare în careu, scorul devine 1-2

UPDATE 21 mai, ora 21.19: Min 17. Compagno primește o pasă de la Florinel Coman în careu și majorează scorul la 2-0 pentru FCSB

UPDATE 21 mai, ora 21.11: Min 9. Șut reușește un șut imparabil de la aproximativ 25 de metri și FCSB conduce la Constanța

Pentru marele meci, Gică Hagi nu se poate baza Mihai Popescu, accidentat, și pe Denis Alibec, suspendat, dar Ionuț Larie și Tudor Băluță, incerți și ei din cauza unor probleme medicale, au fost recuperați și sunt titulari.

Echipele de start la Farul - FCSB

Echipa Farului pentru meciul cu FCSB:

Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - Băluță, Nedelcu, Grameni - Mazilu, Munteanu, Mateus Santos

Rezerve: Buzbuchi - Sîrb, Boli, Doukoure, Casap, N. Popescu, Morar, Sali, Cojocaru

FCSB, în schimb, are o singură absență, a lui Malcom Edjouma. Andrea Compagno s-a refăcut complet și este titular, iar față de formula de start de runda trecută, de la 1-0 cu CFR, mai e o modificare: Octavian Popescu l-a înlocuit pe Andrei Cordea în flancul drept al atacului.

Echipa FCSB-ului pentru meciul cu Farul:

Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Ov. Popescu, Șut, Olaru - Oct. Popescu, A. Compagno, Coman

Rezerve: Vlad - Miculescu, I. Cristea, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, A. Cordea

Calculele înainte de Farul - FCSB

Dacă Farul o învinge pe FCSB este campioana ediției 2022 - 2023 a SuperLigii. La oricare alt rezultat, titlul se va decide în ultima rundă, când Farul are meci la Cluj, cu CFR, și FCSB primește vizita Rapidului pe Arena Națională.

În funcție de rezultatul meciului de la Ovidiu, apar scenariile:

Egal la Ovidiu - Farul este campioană sigur dacă o bate pe CFR Cluj în ultima rundă. Echipa lui Gică Hagi va câștiga titlul și cu o remiză la Cluj, dar doar dacă FCSB nu câștigă cu Rapid.

Egal la Ovidiu - FCSB este campioană doar dacă o învinge pe Rapid și Farul nu câștigă cu CFR Cluj.

Victorie FCSB la Ovidiu - Farul este campioană dacă o învinge pe CFR Cluj și FCSB obține maximum un punct din meciul cu Rapid.

Victorie FCSB la Ovidiu - FCSB este campioană dacă obține cu Rapid măcar același rezultat cu cel al Farului de la Cluj.