Minaur a câştigat derby-ul cu SCM Râmnicu Vâlcea, în Liga Naţională

lot oficial minaur baia mare

CS Minaur Baia Mare a învins-o dramatic pe SCM Râmnicu Vâlcea, cu 31-30 (12-14), în derby-ul etapei a 19-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, sâmbătă, la Bistriţa, potrivit Agerpres.

SCM, care a condus în prima repriză cu 10-5 şi 11-6, iar la pauză a avut 14-12, conducea în min. 55 cu 29-27, însă nu a ştiut să gestioneze finalul de joc. Mai întâi Cristina Florica a primit o eliminare de două minute, apoi Alicia Fernandez Fraga a ratat o aruncare de la 7 metri, astfel că Minaur a egalat, 30-30. Vâlcencele au ratat atacul, Kristina Liscevic fiind blocată, iar Burlacenko a marcat golul victoriei, SCM ratând ultimul atac.

Pentru Minaur au înscris Jovana Kovacevic 8 goluri, Larissa Araujo 7, Jelena Lavko 5, Linn Blohm 4, Asuka Fujita 3, Iaroslava Burlacenko 2, Cristina Laslo 2.

Golurile echipei vâlcene au fost reuşite de Marta Lopez Herrero 9, Kristina Liscevic 5, Alicia Fraga Fernandez 5, Mireya Gonzalez Alvarez 5, Asma Elghaoui 3, Cristina Florica 2, Maren Aardahl 1.

În alt meci, liderul CSM Bucureşti a câştigat, nu fără să se întrebuinţeze, cu HC Zalău, scor 29-27 (12-15).

Cristina Neagu a marcat 11 goluri, iar Martine Smeets a contribuit cu 4. De la echipa antrenată de Gheorghe Tadici s-au remarcat Elena Mitrache, cu 9 goluri, şi Alexandra Severin, cu 8.

CS Rapid Bucureşti a reuşit o victorie importantă cu HC Dunărea Brăila, 29-24 (16-11), condusă de Albertina Kassoma, 8 goluri, şi Eliza Buceschi 7.