Moldova și-a chemat ambasadorul din Rusia: Probleme între Chișinău și Moscova

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 18-12-2017

Actualizat: 18-12-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova, Andrei Neguţă, a fost chemat luni la Chişinău pentru consultări, pe o durată nedeterminată, relevă un comunicat al Ministerului Afacerilor Externe şi Integrării Europene al Republicii Moldova, relatează UNIMEDIA şi deschide.md.

Potrivit comunicatului citat, motivul deciziei se referă la cazurile de hărţuire şi intimidare, de către autorităţile Federaţiei Ruse, a unor oficialităţi şi oameni politici din Republica Moldova şi la lipsa unor reacţii oficiale la demersurile repetate ale autorităţilor moldoveneşti în legătură cu aceste cazuri.

Citește și: Țiriac nu se dă bătut și dă în judecată BNR-Ce poziție au luat Simona Halep și Ilie Năstase

''În cadrul discuţiilor urmează a fi examinate căile pentru depăşirea situaţiei create, evitând pe viitor acţiuni de natură să submineze relaţiile moldo-ruse, pe care autorităţile moldoveneşti şi le doresc să fie prieteneşti, de încredere şi respect reciproc', se menţionează în acelaşi comunicat.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri