Iranul şi-a închis frontiera cu Irakul şi şi-a îndemnat cetăţenii să evite călătoriile în această ţară, a anunţat marţi un oficial iranian de rang înalt, pe fondul escaladării violenţelor după ce reputatul cleric şiit Moqtada al-Sadr a anunţat că se retrage din politică, informează Reuters.
Ciocniri violente au ucis luni la Bagdad cel puţin 20 de persoane, după ce anunţul lui Sadr i-a determinat pe susţinătorii săi să ia cu asalt sediul guvernului şi a dus la confruntări între aceştia şi grupări rivale.
Milioane de iranieni călătoresc în fiecare an în oraşul irakian Kerbala pentru ritualul denumit Arbaeen, care marchează sfârşitul celor 40 de doliu pentru nepotul Profetului Mohamed, Imamul Hussein. În acest an, Arbaeen pică pe 16-17 septembrie.
"Frontiera cu Irakul a fost închisă. Din motive de siguranţă, este necesar ca iranienii să se abţină de la a călători în Irak până la noi informaţii", a declarat ministrul-adjunct al afacerilor interne iranian Majid Mirahmadi, citat televiziunea de stat.
Potrivit televiziunii de stat, Iranul a suspendat toate zborurile spre Irak "până la noi informaţii în legătură cu revoltele în curs".
"Încercăm să aranjăm un zbor de urgenţă pentru a aduce înapoi iranieni din Irak şi de la Bagdad, (iranieni) care se află în prezent la aeroport. Sperăm să-i evacuăm astăzi", a declarat un oficial de rang înalt al aviaţiei iraniene.
Nebunie totală în Golful Persic: Iranul își închide frontiera cu Irakul, după revoluția pornită la Bagdad
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

0
Viktor Orban cere UE ridicarea imediată a sancțiunilor asupra energiei rusești: "Europa este în pericol grav. Reprezintă singura cale de ieșire"
0

254
Primarul Capitalei explică ”gaura neagră” numită Arena Națională: Vine cu trei variante pentru a-i reda utilitatea
254

1.165
VIDEO Ilie Bolojan, schimb de replici cu Grindeanu în scandalul 'cutiilor de pantofi': 'În apartamentul în care locuiesc, nu ai foarte mult spaţiu să ţii cutii de pantofi. Dacă mai ai şi cărţi, n-ai spaţiu'
1.165

726
Activistul '#rezist' Cristian Dide, în centrul unui caz atipic: droguri cumpărate 'din spirit civic' și trimise la DIICOT! Prietenul l-a denunțat
726

2.884
VIDEO Ilie Bolojan face patru anunțuri cruciale, care schimbă jocul politic din România
2.884

518
VIDEO Ilie Bolojan nu exclude ipoteza în care va ajunge să conducă un Guvern minoritar
518

350
VIDEO Bolojan, despre fisurile din coaliție: 'Este o tehnică electorală de a fugi de răspundere'
350

1.868
VIDEO Ilie Bolojan răspunde la 'oferta' PSD de a demisiona în 72 de ore: Nu mi-am pus această problemă
1.868

1.047
VIDEO Bolojan vine cu explicația, după ce a schimbat planul inițial: Ce urmează pentru prețurile la pompă
1.047

1.351
Nicușor Dan trage un puternic semnal de alarmă, după recuperea coifului de la Coțofenești: Trebuie reguli mai stricte și aplicate corect
1.351

3.537
VIDEO Ilie Bolojan, prima reacție în scandalul vaccinurilor Pfizer: 'Decizia principală s-a luat în mandatul Guvernului Cîțu. Asta este realitatea' / Ce va face Guvernul
3.537

1.470
Șantajul lui Trump - Cum încearcă liderul de la casa Albă să atragă Europa în războiul din Iran
1.470

2.309
Scandal uriaș: O eurodeputată a fost prinsă cu "câteva grame de drog" de sinteză în poșetă, în timp ce se afla în arest preventiv
2.309
















Comentează