Peste 22.000 de poliţişti argentinieni vor fi mobilizaţi săptămâna viitoare în timpul summitului şefilor de stat şi de guvern ai G20 la Buenos Aires, unde sunt aşteptaţi Donald Trump, Vladimir Putin, Xi Jinping şi Emmanuel Macron, relatează AFP preluată de Agerpres
Autorităţile au precizat dispozitivul de securitate din jurul centrului de congrese Costa Salguero, care va găzdui reuniunile G20 vineri, 30 noiembrie, şi sâmbătă, 1 decembrie.
În plus, delegaţiile străine vor face deplasarea cu 2.000 de membri ai propriilor forţe de ordine.
"Securitatea este unul din elementele-cheie în acest tip de reuniuni, cu prezenţa principalilor şefi de stat din lume. Pentru aceasta, dispozitivul este adaptat provocării care se prezintă", a declarat presei ministrul argentinian al securităţii, Patricia Bullrich.
O mare manifestaţie paşnică este convocată pentru 30 noiembrie în centrul capitalei Buenos Aires, însă altercaţiile sunt frecvente cu prilejul summiturilor G20.
"Considerăm că va fi o adunare paşnică, liniştită şi că aceia care doresc să exprime o poziţie opusă celei a summitului G20 pot face asta într-un cadru de pace, liberă exprimare, şi nu în violenţă", a subliniat ministrul.
Pe celălalt mal al estuarului Rio de la Plata, Uruguayul se pregăteşte să primească un contingent de 400 de agenţi americani, pentru a asigura un suport logistic şi de securitate preşedintelui Statelor Unite.
La frontiere, forţele de ordine argentiniene vor filtra sosirile, ajutate de serviciile de informaţii străine, cu scopul de a respinge manifestanţii violenţi care au provocat tulburări cu ocazia ultimului summit G20 de la Hamburg, în Germania, la sfârşitul lui 2017.
În timpul summitului, aeroportul situat în apropiere va fi închis peste 48 de ore, ca şi portul, anumite secţiuni de metrou şi una din principalele gări ale capitalei argentiniene.
Vineri, 30 noiembrie, a fost declarată zi nelucrătoare, circulaţia fiind întreruptă în mai multe zone din centrul oraşului Buenos Aires.
Peste 22.000 de polițiști vor asigura securitatea la summitul G20 de la Buenos Aires
Explorează subiectul
Articole Similare

13
Guvernul militar din Mali a interzis emisia a două canale franceze de televiziune
13

144
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Forțele Aeriene ucrainene au transmis că atacul a vizat și regiunile centrale, sudice și estice, cu peste 120 de drone
144

33
Africa de Sud va desfăşua o anchetă în cazul sosirii a peste 150 de palestinieni din Fâşia Gaza
33

398
Fenomenul interesant care ia amploare: tinerii care fug de viața corporatistă pentru a lucra în serviciul celor foarte bogați
398

126
Cum poate cerul pe timp de noapte să devină sursă de electricitate
126

32
China își îndeamnă cetăţenii să evite vizitele în Japonia, după remarcile prim-ministrului Sanae Takaichi
32

688
Rusia, sub presiune: Cinci state-cheie ale Europei ripostează împotriva războiului hibrid
688

417
Virusul viu al gripei aviare rămâne în brânza făcută din lapte de la vaci infectate. Care este riscul pentru oameni
417

52
O navă-spion a Rusiei a fost detectată în largul coastei Hawaii
52

900
Rusia se înarmează într-un ritm alert: Pregătește producția a 120.000 de bombe planante până la finalul anului
900

50
VIDEO Un vulcan noroios în flăcări a erupt în Taiwan
50

816
Alertă la Washington: Alibaba, acuzată că oferă tehnologie armatei chineze pentru atacuri împotriva SUA
816

1.910
VIDEO Autostrada regelui, cel mai lung drum drept din lume: Aici nici măcar nu folosești volanul mașinii
1.910


















Comentează