Peste o treime din localităţile din Prahova au depăşit rata de infectare de 1,5/1.000

Autor: George Traicu

Publicat: 22-10-2020

Actualizat: 22-10-2020

Article thumbnail

Sursă foto: Pinterest

Peste o treime din cele 104 unităţi administrativ-teritoriale (UAT) din Prahova au depăşit rata de infectare de 1,5 cazuri la mia de locuitori, aceasta fiind mai mare de 3 în cazul a nouă dintre acestea, notează Agerpres.

Conform datelor furnizate, joi, de Prefectura Prahova, în nouă UAT-uri, rata de infectare cu noul coronavirus este mai mare de 3/1.000, cea mai ridicată fiind în Păuleşti - 5,16 şi Plopu - 4,9.

Citește și: Paul Stănescu: ‘PSD va câștiga alegerile. PNL se prăbușește și vrea cât mai repede alegeri fără să țină absolut de nimic ce înseamnă sănătatea românilor’

De altfel, în cele nouă localităţi au fost trimise, miercuri, mesaje Ro-Alert, cetăţenii fiind sfătuiţi să respecte măsurile de prevenire a răspândirii virusului.

De asemenea, în alte 30 de localităţi, rata de infectare este cuprinsă între 1,5 şi 2,97, pe listă fiind şi municipiul Ploieşti, cu o rată de 2,46.

Pe de altă parte, 11 localităţi ale judeţului nu au în prezent cazuri active de COVID-19.

Rata de infectare cu noul coronavirus la nivelul Prahovei este de 1,79, numărul cazurilor active fiind de 1.417, dintre care 86 de cazuri sunt la minori, şase dintre ei cu vârste sub trei ani.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri