Ponta și Corlățean sunt pasibili de închisoare de la 6 luni la 3 ani pentru împiedicarea exercitării dreptului la vot, conform Codului Penal.
Cât popcorn a mâncat Ponta în timp ce mii de români din Disporă au stat ore în șir ca să-și exercite dreptul la vot? Oare Ponta și Corlățean au citit prevederile noului Cod Penal în timp ce mâncau popcorn? Bănuiesc că au citit doar proiectul de lege al amnistiei și grațierii corupților.
Iată ce spune art. 385 din noul Cod Penal legat de împiedicarea exercitării drepturilor electorale:
(1) Împiedicarea, prin orice mijloace, a liberului exerciţiu al dreptului de a alege sau de a fi ales, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
Înainte de a fi candidat la prezidențiale, Ponta este premier. Condițiile deplorabile asigurate de guvernul PSD pentru desfășurarea alegerilor în Diasporă nu pot rămâne nesancționate. Ce măsuri a luat? Niciuna. Ce a afirmat Ponta azi noapte? Că este extrem de mândru că este român. Ce scandau românii? Demisia. Ce face Justiția? Vom vedea.
Noi știm ce trebuie să facem în turul II: alegem între șmecherie și seriozitate. Din șmecherie câștigă doar șmecherii, pe termen scurt. Din seriozitate, câștigă oamenii de treabă, pe termen lung. Vom da o șansă României lucrului bine făcut în favoarea românilor demni, cinstiți și cu bun simț. Îl vom susține pe Klaus Iohannis.
Ponta și Corlățean sunt pasibili de închisoare
Articole Similare

17.756
Fenomenul „cagongjok” forțează Starbucks să limiteze echipamentele voluminoase în cafenele
17.756

5.718
Binomul toxic Dan-Bolojan
5.718

3.682
Nefolositorul
3.682

917
Demograful Vasile Ghețău explică fenomenul demografic fără precedent din Uniunea Europeană
917

4.795
Toți reziștii împotriva Justiției! Asaltul final, în democrația hibridă
4.795

1.464
La rece, despre alegerile din București
1.464

7.284
Domnului inginer Ionuț Moșteanu
7.284

3.421
Straniul caz al elevului Titi Bălănescu, un soi de Orban de la 1900
3.421

2.944
Demograful Vasile Ghețău dă detalii despre speranța de viață în România de la 1950 la 2050: Cât vom trăi la mijlocul acestui secol
2.944

4.238
România sub asediu: nu avem nevoie de război ca să ne distrugem singuri
4.238

3.878
Oana, Nicu și coana Justițica
3.878

399
Tinerii în centrul democrației – tema ediției 2025 a Galei Tineretului din România
399

2.940
Alertă sanitară în India - 'Amoeba mâncătoare de creier' se răspândește rapid
2.940

















Comentează