Rusia acordă, în Siria, ajutor militar exclusiv armatei legitime a preşedintelui Bashar al-Assad, a declarat liderul rus Vladimir Putin, într-un interviu acordat jurnalistului american Charlie Rose, pentru posturile de televiziune CBS şi PBS, în ajunul celei de-a 70-a sesiuni a Adunării Generale a ONU, informează agenţia de presă TASS, citată de Agerpres.
"În ceea ce priveşte prezenţa noastră în Siria, aceasta se exprimă la ora actuală în livrări de arme pentru guvernul sirian, instruirea de personal, acordarea de ajutor umanitar poporului sirian", a spus Putin, subliniind că în Siria "există doar o armată legitimă: armata preşedintelui Siriei, Assad".
Vladimir Putin a subliniat că Rusia respectă Carta ONU, adică principiile de bază ale dreptului internaţional, conform căruia un ajutor sau altul, inclusiv militar, poate şi trebuie să fie acordat exclusiv guvernelor legitime, cu acordul sau la solicitarea lor, sau în urma deciziei Consiliului de Securitate al ONU. "În acest caz, avem de-a face cu o solicitare din partea guvernului sirian pentru acordarea de ajutor tehnico-militar, ceea ce Rusia face în cadrul unor contracte internaţionale absolut legale", a declarat liderul rus.
Putin a subliniat că, "în opinia unor parteneri internaţionali, forţele lui Assad luptă împotriva opoziţiei". "În realitate, armata lui Assad luptă împotriva organizaţiilor teroriste", a spus preşedintele Rusiei.
Liderul rus a amintit că Moscova le propune cooperare tuturor ţărilor din regiune. "Încercăm să creăm un fel de structură de coordonare. (...) Am informat în legătură cu aceasta SUA, iar John Kerry (şeful diplomaţiei americane) a avut o discuţie consistentă cu ministrul nostru al afacerilor externe, Serghei Lavrov. La rândul lor, militarii noştri discută pe marginea acestui subiect", a mai declarat preşedintele Federaţiei Ruse.
Putin: Rusia acordă ajutor militar doar armatei lui Assad
Articole Similare

8
Netanyahu anunță un plan major: Israelul primește acord de la Trump pentru obiectivele din Gaza
8

5
Scandal în fotbalul israelian! Reebok cere eliminarea logo-ului de pe echipamentele echipei naționale / Federația reacționează dur: 'Vom găsi un sponsor mai curajos'
5

5
Guvernul Netanyahu numește un nou șef al Shin Bet, serviciul de securitate internă al Israelului
5

12
VIDEO Cel puțin 31 de morți în urma unui cutremur cu magnitudinea de 6.9 în Filipine
12

507
Eșec pentru Trump în Senat: Serviciile guvernului SUA, suspendate - Ce rămâne deschis, ce se va închide
507

16
Donald Trump acordă Hamasului un răgaz pentru acceptarea tratatului de pace: ce se întâmplă când expiră termenul
16

767
Afacerea toxică ce zguduie Europa: Laboratoarele Kremlinului alimentate din Spania cu substanțe interzise pentru arme chimice
767

25
Oana Ţoiu, interviu pentru Reuters: România va produce drone împreună cu Ucraina pentru protecţia estică a NATO
25

38
Guvernul SUA, aproape de shutdown - Trump îi amenință pe democrați; luptă de trilioane de dolari
38

59
Sancționată la greu de UE, Rusia dă lovitura: Crește prețurile la grâu după majorarea cererii
59

45
Sondaje îngrijorătoare în Franța - Extrema dreaptă este pe val
45

83
Viktor Orban bate cu pumnul în masă: UE e mai puternică decât Rusia
83

607
SUA se pregătesc pentru un eventual conflict cu China - Pentagonul vrea să-şi dubleze producţia de rachete
607
Comentează