Qatarul a remizat cu Chile (2-2), în meci test pentru Cupa Mondială

qatar 2022

Echipa de fotbal a Qatarului, ţară care va găzduit Cupa Mondială între 20 noiembrie şi 18 decembrie, a terminat la egalitate cu selecţionata statului Chile, 2-2 (0-1), într-un meci de pregătire desfăşurat marţi, la Viena, pe stadionul ''Franz Horr'', transmite AFP.

Sud-americanii au dominat prima repriză şi au reuşit să deschidă scorul, prin Alexis Sanchez (37), însă Qatarul a întors rezultatul după pauză, graţie golurilor înscrise de Akram Afif (59) şi Hassan Al Haydos (67).

Chilienii au forţat egalarea şi au reuşit-o prin Arturo Vidal (78) şi puteau chiar obţine victoria, însă penalty-ul executat de Alexis Sanchez a fost apărat de portarul Meshaal Barsham (86).

Echipa antrenată de spaniolul Felix Sanchez Bas a evitat astfel a treia înfrângere consecutivă în această lună, după 0-2 cu Canada şi 0-3 cu echipa Under-23 a Croaţiei.

Qatarul a fost repartizată în Grupa A la Cupa Mondială pe care o va găzdui şi va juca meciul de deschidere pe 20 noiembrie, contra Ecuadorului, după care va întâlni Senegalul (25 noiembrie) şi Olanda (29 noiembrie). Până atunci, qatarienii vor mai juca un meci de verificare, pe 6 noiembrie, la Marbella (Spania), contra selecţionatei Panama.

La Viena, Qatarul a aliniate echipa: Meshaal Barsham - Ismail Mohamad, Bassam Al Rawi (Tarek Salman, 79), Boualem Khoukhi, Abdelkarim Hassan, Homam Ahmed - Abdelaziz Hatim (Ahmed Alaa, 88), Karim Boudiaf (Ali Asad, 88), Hasan Al Haydos (Mohammed Muntari, 88) - Almoez Ali (Mohammed Waad, 88), Akram Afif.