Recep Erdogan anunță o nouă operațiune în provincia Idleb

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 07-10-2017

Actualizat: 07-10-2017

Article thumbnail

Sursă foto: reuters

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a declarat sâmbătă că rebelii sirieni susţinuţi de Ankara au lansat o nouă operaţiune în provincia Idleb (nord-vestul Siriei), controlată în mare parte de jihadişti din fosta ramura Al-Qaida în Siria, informează AFP, Reuters şi dpa, scrie agerpres.ro

"Luăm noi măsuri pentru a asigura securitatea în Idleb. Astăzi, o operaţiune serioasă are loc în Idleb şi va continua", a afirmat Erdogan în timpul unui discurs televizat. 

În răspuns la întrebările adresate de jurnalişti, şeful guvernului turc a menţionat că Armata Siriană Liberă este cea care desfăşoară operaţiunea şi că armata turcă nu se află "încă" Idleb. 

Regiunea Idleb a fost desemnată în luna mai ca fiind una dintre "zonele de dezescaladare" din Siria, în baza unui acord între Rusia şi Iran, susţinători ai regimului, şi Turcia, care îi sprijină pe rebeli. Oraşul Idleb a trecut la sfârşitul lui iulie sub controlul jihadiştilor din fosta ramură Al-Qaida în Siria, după retragerea unui grup insurgent rival.

În timpul negocierilor de la Astana dintre Rusia, Iran şi Turcia s-a decis înfiinţarea a patru "zone de dezescaladare" în Siria, în regiunile Idleb (nord-vest), Homs (centru), în Ghouta Orientală, lângă Damasc, precum şi în sudul ţării.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri