România a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European Under-19

elena florica handbal

Selecţionata României a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal feminin Under-19 de la Celje (Slovenia), după ce a fost învinsă miercuri de Franţa, cu scorul de 31-27 (12-14), în ultimul său meci din Grupa Principală II, potrivit Agerpres.

Tricolorele, care aveau nevoie de victorie pentru a se califica în careul de aşi, vor evolua acum pentru poziţiile 5-8.

Prima repriză a fost una echilibrată, dar România a reuşit să intre la pauză în avantaj, 14-12. În debutul reprizei secunde, echipa antrenată de Horaţiu Paşca s-a desprins la trei goluri pe tabelă (15-12, 16-13, 17-14), dar a primit patru goluri consecutive, iar în ultimul sfert de oră Franţa a reuşit să se impună, câştigând destul de clar, cu 31-27.

Alicia Maria Gogîrlă a fost de departe cea mai bună jucătoare a echipei României, cu 13 goluri. Au mai înscris Oana Doina Borş 6 goluri, Ioana Rebeca Necula 3, Corina Elena Romina Lupei 3, Angela Ştefania Stoica 1, Sarah Aida Darie 1.

Golurile echipei Franţei au fost reuşite de Coura Kanoute 7, Sarah Bouktit 6, Siobann Delaye 4, Lena Grandveau 6, Kiara Tshimanga 4, Cassidy Chambonnier 3, Zaliata Mlamali 1.

În celălalt meci al grupei, Ungaria a surclasat Croaţia cu 35-24.

Ungaria a ocupat primul loc, cu 6 puncte, urmată de Franţa, 4 puncte, România, 2 puncte, Croaţia, 0 puncte.

România va juca vineri, contra Germaniei, în prima partidă pentru poziţiile 5-8, cealaltă urmând să opună formaţiile Danemarcei şi Croaţiei.