România - Bosnia Herțegovina: 4 - 1 / Tricolorii joacă ultima șansă pentru 'supraviețuirea' în Liga B

playsport.ro
romania-bosnia

Echipa națională de fotbal a României a început, luni, pe stadionul Giulești din Capitală, partida împotriva Bosniei-Herțegovina. Tricolorii sunt pe ultimul loc în grupa din Liga Națiunilor, în timp ce Bosnia este pe primul loc.

Prima poziţie din grupă promovează în Liga A, dar România nu are șanse să câștige grupa, singura grijă a tricolorilor fiind de supravieţuire, anume să evite ultima poziţie, care retrogradează în Liga C. În cea de-a treia divizie se zbat selecţionate precum Gibraltar, Kosovo, Luxemburg, Azerbaidjan, Kazahstan, Insulele Feroe.

Update 5. Naționala face spectacol, Pușcaș marchează din nou în minutul 86, cu un șut de la marginea careului.

Update 4. România reface diferența de două goluri, după ce marchează și Andrei rațiu în minutul 79.

Update 3. Vedeta bosniacilor, Dzeko, marchează cu o lovitură de cap în minutul 77.

Update 2. Scorul este 2-0, după reușita lui George Pușcaș din minutul 73.

Update 1. Denis Alibec rătează în minutul 40 o ocazie uriașă. A pătruns în careu, însă a șutat în loc să-i paseze lui Man, care rămânea cu poarta goală.

Update. Naționala conduce din minutul 37, după un gol al lui Denis Man, cu un șut din interiorul careului. Reușita a fost validată după consultarea VAR.

Update. Violențe pe stadion între ultrașii români și cei bosniaci

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Edward Iordănescu, a efectuat trei modificări în primul ''unsprezece'' faţă de partida cu Finlanda pentru meciul cu Bosnia-Herţegovina, care va avea loc luni seara, pe Stadionul Rapid-Giuleşti din Bucureşti, în Grupa a 3-a a Ligii B din Liga Naţiunilor.

Iordănescu a renunţat la Nedelcearu, Marius Marin şi Florin Tănase, iar în locul lor i-a titularizat pe Burcă, Olaru şi Stanciu.

De partea cealaltă, bosniacii au păstrat doar doi titulari faţă de partida de săptămâna trecută cu Muntenegru, pe Amar Dedic şi Ermedin Demirovic.

Pe banca de rezerve se află, printre alţii, Mateo Susic (ex-CFR Cluj), Sead Kolasinac sau Edin Dzeko.

Echipele de start:

România: 1. Ionuţ Radu - 2. Andrei Raţiu, 17. Adrian Rus, 15. Andrei Burcă, 11. Nicuşor Bancu - 18. Răzvan Marin, 22. Darius Olaru - 20. Dennis Man, 10. Nicolae Stanciu (căpitan), 13. Deian Sorescu - 7. Denis Alibec. Selecţioner: Edward Iordănescu.

Rezerve: 12. Horaţiu Moldovan, 16. Ştefan Târnovanu - 3. Mario Camora, 4. Cristian Manea, 5. Ionuţ Nedelcearu, 6. Tudor Băluţă, 8. Alexandru Cicâldău, 9. George Puşcaş, 14. Daniel Boloca, 19. Florin Tănase, 21. Florinel Coman, 23. Andrei Cordea.

Bosnia-Herţegovina: 1. Nikola Vasilj - 3. Besim Serbecic, 18. Adnan Kovacevic, 16. Hrvoje Milicevic, 2. Eldar Cicic - 19. Dario Saric, 13. Gojko Cimirot, 10. Amer Gojak - 21. Amar Dedic, 9. Smail Prevljak (căpitan), 23. Ermedin Demirovic. Selecţioner: Ivailo Petev.

Rezerve: 12. Ibrahim Sehic, 22. Kenan Piric - 4. Mateo Susic, 5. Sead Kolasinac, 6. Sinisa Sanicanin, 7. Muhamed Besic, 8. Vladan Danilovic, 11. Edin Dzeko, 14. Sanjin Prcic, 15. Haris Duljevic, 17. Kenan Kodro-Maksumic, 20. Dino Hotic.

Arbitru: Halil Umut Meler; arbitri asistenţi: Cevdet Komurcuoglu, Ibrahim Caglar Uyarcan; al patrulea oficial: Yaşar Kemal Ugurlu (toţi din Turcia)

Arbitru video: Mete Kalkavan; arbitru asistent video: Abdulkadir Bitigen (ambii din Turcia)