Membrii Consiliului Suprem de Apărare a Ţării se reunesc marţi,de la ora 16.00, sub conducerea preşedintelui Klaus Iohannis, pe ordinea de zi a reuniunii fiind incluse subiecte privind starea de securitate în regiunea Mării Negre şi implicaţiile pentru România, precum şi încheierea misiunii NATO Resolute Support din Afganistan, transmite Agerpres.
Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat joia trecută că va fi convocată o şedinţă a CSAT pentru a discuta despre situaţia din zona Mării Negre.
"Voi convoca pe săptămâna viitoare o şedinţă a CSAT dedicată special acestei zone de tensiune din Marea Neagră şi acumulării de trupe pe graniţa de est a Ucrainei. Nu vreau să intru în foarte multe detalii de tip militar, dar vreau să îi asigur pe români că noi suntem pe fază", declara, atunci, şeful statului.
El a catalogat situaţia din zonă "îngrijorătoare".
"Au apărut tensiuni în regiunea Mării Negre, cu accent special pe zona de graniţă de est a Ucrainei. Noi urmărim cu foarte mare atenţie aceste lucruri. Să nu îşi imagineze cineva că noi stăm şi aşteptăm informaţii de la alţii. Noi dăm informaţii altora, fiindcă avem servicii foarte performante pe această zonă. Am avut mai multe discuţii cu ministrul Apărării şi cu alţi conducători de servicii specializate, cunoaştem foarte bine situaţia din teren şi tensiunile care se creează acolo ne preocupă foarte mult. Suntem extrem de îngrijoraţi. Însă situaţia este una care trebuie extrem de atent evaluată, nu doar militar şi securitar, ci şi diplomatic. Şi acest lucru îl facem", a precizat preşedintele Klaus Iohannis.
Cât priveşte încheierea misiunii NATO Resolute Support, pe 15 aprilie ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, sublinia că misiunea în Afganistan se va încheia pentru MApN numai atunci când toţi militarii români vor fi în siguranţă acasă. La reuniunea miniştrilor Afacerilor Externe şi ai Apărării din NATO a fost adoptată o Declaraţie comună a Consiliului Nord-Atlantic prin care a fost decisă demararea procesului de retragere a forţelor aliate din Afganistan începând cu data de 1 mai până la data de 11 septembrie 2021.
Şedinţă importantă la Cotroceni: Klaus Iohannis a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Ţării pentru situaţia din Ucraina
Explorează subiectul
Articole Similare

992
Răzvrătire în Grupul Minorităților! Nicolae Păun refuză să mai voteze ca 'un robot' și amenință Guvernul Bolojan: 'Să vedem dacă mai treceți de umătoarea moțiune'
992

32
Victor Negrescu: 'România nu riscă suspendarea fondurilor europene, dar trebuie să reducă deficitul' / Avertisment dur despre dronele rusești și provocările Moscovei
32

710
Economii masive sau încălcare a legii? Cancelaria premierului răspunde acuzațiilor privind flota de Dacia Duster
710

339
Ce va face România cu următoarea dronă rusească? Ministrul Apărării: 'Sper să o doborâm'
339

362
Ministrul Apărării, despre deficitul de înzestrare: 'Europa a externalizat apărarea către americani. Trebuie să investim mai mult, războiul e lângă noi'
362

1.778
'Ultimul om care poate da lecții despre democrație' - Ministrul Apărării a explodat după ce Putin a sărit în apărarea lui Călin Georgescu
1.778

5.920
BREAKING ANAF i-a luat casa de la Sibiu lui Klaus Iohannis: Fostul președinte are de plătit și o sumă uriașă
5.920

8.861
Vladimir Putin s-a enervat, după gestul lui Nicușor Dan: Sare în apărarea lui Călin Georgescu și critică direct România
8.861

1.596
Nicușor Dan dă un semnal puternic la masa liderilor europeni: Mesaj special pentru Maia Sandu și Republica Moldova
1.596

4.817
EXCLUSIV: Dan Voiculescu, mărturie fără precedent la podcastul lui Mihai Morar: „Băsescu a fost cel mai virulent. Mi-a spus clar: dacă nu ești cu noi, vei face pușcărie. Și am făcut.”
4.817

33
Ilie Bolojan, la 35 de ani de la unificarea Germaniei: Este un partener de încredere
33

1.905
Ilie Bolojan începe să devină un rival pentru Nicușor Dan? Kelemen Hunor: 'Premierul e un stahanovist, dar pariul său e riscant'
1.905

421
Axinia (ECR/AUR): Subvențiile pentru camioane electrice sunt bani aruncați pe fereastră
421
Comentează