Serie A - Inter Milano, 13 meciuri fără înfrîngere. Vlad Chiricheș a înscris primul gol pentru Sassuolo

Gsp.ro
vlad chiriches sassuolo

Internaționale Milano a învins miercuri seara pe Sassuolo, echipa lui Vlad Chiricheș, cu 2-1, aflându-se la 11 puncte avans în fața lui AC Milan și la 12 față de Juventus Torino. Meciul a contat pentru etapa a 29-a din Serie A. Vlad Chiricheș l-a scăpat din marcaj pe Lukaku, la primul gol.

Inter a început bine și după o primă ratare a lui Hakimi, Lukaku a deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasat, din imediata apropiere a lui Vlad Chiricheș.

Același Lukaku a pasat decisiv pentru Lautaro Martinez, în minutul 63, argentinianul marcând pentru 2-0, la capătul unui contraatac rapid.

Cu 5 minute înainte de final, Hamed Traore a redus din diferență, cu un șut puternic, în dreapta, sus.

Pe final, Alexis Sanchez a ratat cadrul porții cu un șut puțin peste, iar golul lui Lukaku a fost anulat pe motiv de offside.

Inter acumulează 11 puncte și își păstrează avantajul confortabil de 11 puncte, față de AC Milan, și 12 față de Juventus Torino.

Cu golul marcat miercuri, Lukaku a ajuns la cota 21 în Serie A și se află pe locul doi în clasamentul golgheterilor, după Cristiano Ronaldo, care are 25.

Vlad Chiriceș a jucat 90 de minute, fiind înlocuit la finalul meciului de atacantul francez Isaac Karamoko.