Sportivii români, Daniel Andrei Cacina și Andrei Feldorean, s-au clasat pe locurile 48, respectiv 50, la sărituri cu schiurile de la trambulina normală la JO

sarituri schiuri

Sportivul român Daniel Andrei Cacina s-a clasat pe locul 48, iar Andrei Feldorean pe 50, duminică, concursul de sărituri cu schiurile de la trambulina normală la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing, însă ambii au ratat calificarea în runda finală, conform Agerpres.

Cacina, care s-a clasat pe 40 în runda de calificare (83,5 metri), a avut duminică, la Zhangjiakou, o săritură de 89,5 metri, acumulând 95,8 puncte, în timp ce Feldorean, care a intrat de pe locul 45 (76,5 m), a avut o săritură de 82 metri, totalizând 84,3 puncte. Ambii români sunt debutanţi la Jocurile Olimpice.

Doar primii 30 clasaţi s-au calificat în runda finală.

Japonezul Ryoyu Kobayashi a fost cel mai bun în această primă rundă, cu 145,4 puncte (104,5 m), urmat de slovenul Peter Prevc, vicecampion olimpic în 2014, cu 139,2 puncte (103 m) şi de polonezul Kamil Stoch, triplu campion olimpic, cu 136,3 puncte (101,5 m).

La competiţia au luat startul 53 de sportivi.