„Una dintre lucrările despre al Doilea Război Mondial care ne dau cel mai mult de gândit” (The Spectator), arată Stelian Țurlea în Mediafax.
Redăm mai jos analiza scriitorului.
Scriu editorii: „Oamenii au simțit dintotdeauna nevoia de a imortaliza trecutul, chiar dacă statuile sau monumentele pe care le ridicăm ne fac uneori prizonieri ai unei istorii nefericite. Din Franța și Germania până în Polonia și Rusia, din SUA până în Japonia, China sau Coreea de Sud, Keith Lowe alege 25 de locuri ale memoriei, arătînd cum a fost cioplită în piatră ori turnată în bronz amintirea războiului și ce ne dezvăluie astăzi aceste monumente despre politica și identitatea națională ale statelor care le-au realizat. Ajungem astfel la Auschwitz și la buncărul lui Hitler din Berlin, rememorăm masacrul de la Katîn, bombardamentele atomice de la Hiroshima și Nagasaki sau lichidarea de către soldații germani a unui întreg sat din Franța. Monumentele care comemorează ororile, eroii și martirii, dar și cele închinate reconstrucției din perioada postbelică sînt la fel de diferite ca modurile în care țările au ales să privească al Doilea Război Mondial. La trei sferturi de secol de la încheierea păcii, Prizonierii istoriei oferă o perspectivă actuală asupra acestui război care continuă să ne bântuie”.
„Cartea lui Lowe, sensibilă și tulburătoare, ar trebui citită deopotrivă de cei care construiesc statui și de cei care le dărîmă”. (The Sunday Times)
Keith Lowe este recunoscut drept unul dintre principalii experți în istoria celui de-al Doilea Război Mondial.
Cartea istoricului apare într-o perioadă în care din diferite motive, în diferite părți ale lumii (din SUA până în Africa de Sud) au început să fie îndepărtate statui care simbolizau momente ale istoriei, idei, forme abstracte pe care cei de acum nu le mai înțeleg sau chiar statui antice, pe motiv că însemnau idolatrie (în Siria și Irak, de pildă).
Autorul a ales 25 de monumente comemorative din întreaga lume „care spun ceva important despre societățile care le-au ridicat. Unele dintre aceste monumente sunt astăzi mari atracții turistice, au milioane de vizitatori anual. Fiecare dintre ele este controversat. Fiecare spune o poveste. Vreau să demonstrez, în primul rând că, de fapt, niciunul dintre aceste monumente nu vorbește deloc despre trecut: ele sunt mai degrabă expresia unei istorii încă vii, care continuă să ne influențeze viața, indiferent dacă ne place sau nu”.
Keith Lowe – Prizonierii istoriei. Ce ne spun monumentele celui de-al Doilea Război Mondial despre istoria noastră și despre noi înșine. Traducere de Cristina Michaela Tache și Gabriel Drăghici. Editura Polirom, colecția Historia. 269 pag.
Comentează