Sudanul a anunţat miercuri că a anulat toate acordurile sale cu Coreea de Nord din domeniul apărării, recunoscând, în premieră, stabilirea unor astfel de legături cu regimul de la Phenian, transmite AFP, conform agerpres.ro.
Khartoumul a anunţat totodată, într-un comunicat al ministerului său de Externe, crearea unui comitet pentru implementarea sancţiunilor Consiliului de Securitate al ONU contra Coreei de Nord.
"Producătorii din industria apărării au anulat toate contractele încheiate cu Coreea de Nord şi au pus capăt relaţiilor, directe sau printr-o terţă parte, cu această ţară", a informat diplomaţia sudaneză.
Washingtonul şi-a intensificat presiunea asupra Sudanului pentru ca acest stat să înceteze legăturile cu Phenianul, chiar dacă respectiva ţară africană nu întreţine relaţii diplomatice cu Coreea de Nord.
Anunţul de miercuri reprezintă o recunoaştere de către Khartoum a acordurilor sale în materie de apărare cu regimul lui Kim Jong Un, remarcă AFP.
Statele Unite au ridicat în octombrie embargoul comercial impus Sudanului de peste două decenii, dar a menţinut această ţară pe lista statelor susţinătoare ale terorismului, pe care se mai află Coreea de Nord, Siria şi Iranul.
Conform oficialilor de la Khartoum, aceasta împiedică legăturile între băncile internaţionale şi cele sudaneze şi redresarea economică a Sudanului, ţară confruntată cu o inflaţie persistentă, o datorie ridicată şi cu pierderea veniturilor din petrol.
La începutul lunii mai, un înalt oficial american a indicat, sub condiţia anonimatului, că Sudanul ar trebui să pună capăt oricărei legături comerciale cu Coreea de Nord pentru a se putea demara negocieri în vederea retragerii Khartoumului de pe lista neagră americană privind terorismul.
În 1997, Washingtonul a impus sancţiuni Sudanului, care a fost acuzat de susţinerea grupărilor militanţilor islamişti. Fondatorul Al Qaida, Osama bin Laden, a locuit în Sudan între 1992 şi 1996.
După decenii de relaţii diplomatice tensionate, legăturile între Washington şi Khartoum s-au ameliorat sub preşedinţia lui Barack Obama, iar ulterior odată cu ridicarea sancţiunilor, anul trecut, de către Donald Trump.
Sudanul anunţă anularea acordurilor sale cu Coreea de Nord din domeniul apărării
Explorează subiectul
Articole Similare

718
VIDEO Barack Obama și soția sa, prezentați ca maimuțe într-un videoclip distribuit de Trump: reacția fostului președinte
718

4.331
'Informaţii foarte tulburătoare şi cu adevărat îngrozitoare': Hillary Clinton, mesaj dur în legătură cu dosarele Epstein
4.331

2.387
Monstrul își devorează creatorul: lumea pe care a visat-o Putin este exact cea care îi poate semna sentința
2.387

1.664
Forțele americane ICE primesc o lovitură puternică: ce au decis mai multe sute de judecători din SUA
1.664

1.823
Afacerea murdară cu flori 'frumoase': un raport exploziv arată cât de periculos poate fi să oferi un buchet de trandafiri
1.823

1.931
Decizie fără precedent a Băncii Centrale Europeane: moneda euro devine armă globală în fața crizelor financiare
1.931

60
VIDEO Astronauta franceză Sophie Adenot a ajuns sâmbătă, împreună cu doi americani şi un rus, pe Staţia Spaţială Internaţională
60

2.560
Marco Rubio dezvăluie ce urmărește Donald Trump în privința războiului din Ucraina, după întâlnirea cu Zelenski
2.560

1.206
Mega-proiect feroviar în Europa: trei țări sapă sub munți pentru a construi cel mai lung tunel subteran realizat vreodată
1.206

377
În trecut, struțul putea să zboare: cum și de ce și-a pierdut această abilitate
377

1.578
SUA face ravagii În Siria: au efectuat atacuri asupra a peste 30 de ţinte ale Statului Islamic
1.578

1.622
'Nu voi uita niciodată cum m-am simțit': experiență paranormala trăită de o jurnalistă într-un sat părăsit
1.622

894
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Orașul Herson este sub foc continuu. Infrastructură critică a fost puternic avariată
894

















Comentează