SURPRIZĂ de proporții: prima jucătoare calificată în marea finală de la Australian Open

Americanca Sofia Kenin, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, a învins-o, joi, cu scorul de 7-6 (6), 7-5, pe australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, calificându-se pentru prima dată în finala unui grand slam, la Australian Open.

În primul set, liderul mondial a avut două mingi de set, la 6-4, în tie-break, dar nu le-a fructificat.

Apoi, după ce a condus cu 5-3, Barty a servit pentru a egala la seturi, la 5-4, a ratat alte două mingi de set, iar Kenin a reuşit break-ul şi a câştigat şi următoarele ghemuri, impunându-se după un meci care a durat o oră şi 45 de minute.

Anterior acestei competiţii, Kenin, 21 de ani, născută la Moscova, nu trecuse niciodată de optimile de finală ale unui grand slam.

A doua semifinalistă va fi stabilită după meciul dintre Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, şi spaniola Garbine Muguruza, locul 32 WTA, care urmează pe Rod Laver Arena.